Ankieta


wyniki

W dniach od 7 do 13 maja 2016 r. uczestniczyliśmy w ramach wymiany młodzieży ze szkołą w Buseck w programie przygotowanym przez niemieckich nauczycieli. Wraz z opiekunami panią Magdaleną Zielenkiewicz oraz panią Olgą Ciesielską dotarliśmy do Giessen przed godziną 6 rano po kilkugodzinnej podróży autokarem. Owinięci w koce i bluzy czekaliśmy w chłodny poranek na niemieckie rodziny, u których mieliśmy mieszkać przez następny tydzień. Po południu spotkaliśmy się z całą grupą na bowlingu w Buseck, gdzie miło spędziliśmy pierwsze spotkanie.

Poniedziałkowy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły, a następnie wyruszyliśmy na podbój Marburga. Zwiedziliśmy średniowieczne zabytki miasta i rozwiązywaliśmy nietypowe zagadki o mieście. Na koniec orzeźwiliśmy się na basenie AQUA MAR. Kolejny dzień zaplanowany był od A do Z, gdyż wybraliśmy się do Würzburga - przepięknego miasta Bawarii, po którym oprowadził nas przewodnik. Mieliśmy okazję zobaczyć i zwiedzić winiarnię oraz przepłynąć godzinną trasę statkiem do pięknych rokokowych ogrodów. W środę odwiedziliśmy burmistrza Buseck, pana Dirka Haas, a następnie wyruszyliśmy pociągiem do Giessen. W oryginalnej sali wykładowej Justusa von Liebiga, profesor Laqua wprowadził nas w tajniki chemii i eksperymentów. Prosto z wykładu przenieśliśmy się do charakterystycznego muzeum Mathematikum, w którym eksponaty są nie po to, by je oglądać, ale po to, by je dotykać i testować. W czwartek przekonaliśmy się jak wyglądają lekcje w szkole niemieckiej i uczyliśmy się grać na instrumentach muzycznych, po czym udaliśmy się na wspólne grillowanie w uroczym zakątku leśnym. Pod koniec dnia zaproszeni zostaliśmy na spotkanie podsumowujące program, które odbyło się w klubie bilardowym, gdzie bawiliśmy się znakomicie aż do późnego wieczora. Ostatniego dnia wykonaliśmy w murach szkoły zabawne plakaty ze zdjęć robionych podczas całej wymiany Nie zaszkodziła nam odrobina ruchu na hali sportowej. Między godziną 20 a 21 zebraliśmy się przy Licherstraße, gdzie czekał już na nas autokar. Nie obyło się bez długich pożegnań i płaczu.

Nawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni, które mają szansę przetrwać dłużej, zdobyliśmy nowe doświadczenia i podszkoliliśmy języki. Pogoda dopisywała nam przez cały czas, tak samo jak dobre humory. Wymiana polsko-niemiecka roku 2016 na długo zapadnie w naszych pamięciach i będzie miło wspominana przez wszystkich uczestników.


 

Natalia Nawrocka, klasa II a

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30