Ankieta


wyniki

 

W roku szkolnym 2015/2016 mija 14 lat kiedy po raz pierwszy grupa uczniów Gimnazjum w Czerwonaku udała się z wizytą do Buseck. Od tego czasu regularnie prowadzimy wymianę młodzieży ze szkołą niemiecką IGS Busecker Tal.

Spotkania odbywają się zwykle na wiosnę i zawsze towarzyszy im temat przewodni, wokół którego skupiają się działania podejmowane podczas wspólnie spędzanego czasu. W tym roku szkolnym tytuł programu brzmiał: „Otwórz okno na świat – nauka, kultura, sport”.

Podczas dotychczasowych wymian uczniowie, wraz ze swoimi partnerami z Niemiec, brali udział w: zajęciach projektowych organizowanych w szkole i poza nią, lekcjach muzealnych, prelekcjach, zajęciach integracyjnych, sportowych i edukacyjnych, warsztatach artystycznych oraz licznych wycieczkach. Obie strony poznawały w ten sposób historię, kulturę, tradycję i obyczajowość kraju.

Tegoroczna wymiana odbyła się w dniach od 10 do 16 kwietnia i uczestniczyły w niej 42 osoby (18 uczniów z Gimnazjum w Czerwonaku i tylu samo z Niemiec oraz 4 opiekunów). Koordynatorzy wymiany, pp. Magdalena Zielenkiewicz i Olga Ciesielska, przygotowały bardzo ciekawy program. Uczniowie świetnie bawili się na Termach Maltańskich, brali udział w zajęciach artystycznych w Sokole, integrowali się poprzez wspólny taniec z seniorami, zwiedzili i podziwiali z okien bimby uroki stolicy wielkopolski oraz wypiekali rogale marcińskie, uczestniczyli także w lekcjach. Organizatorzy zaplanowali wycieczkę do Wrocławia.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć spotkania z wójtem naszej gminy panem Jackiem Sommerfeldem. Tegorocznej wizycie naszego niemieckiego partnera towarzyszył burmistrz Buseck, pan Dirk Haas, który przyjechał do Czerwonaka, by rozmawiać o partnerstwie gmin.

Tego typu spotkania uczą wzajemnej współpracy, przełamywania barier językowych i przygotowują do życia w zjednoczonej Europie. Pobyt w polskich rodzinach jest doskonałą okazją do nabywania kompetencji językowych jak i okazania naszym sąsiadom polskiej gościnności.

Realizacja wspólnych spotkań możliwa jest głównie dzięki wsparciu finansowemu ze strony agencji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30