Ankieta


wyniki

Wymiana 2013:

 

Polak – Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki - program zrealizowany dzięki wsparciu i współpracy z PNWM

 

 

2- 9 III 2013r. Czerwonak

21 – 28 IV Buseck

 

Polak – Niemiec dwa bratanki”

W tym roku szkolnym ma miejsce dziesiąta międzynarodowa wymiana młodzieży niemiecko – polskiej, realizowana w ramach projektu: .Polak – Niemiec dwa bratanki. Od 2- 9 marca br. gościliśmy w Czerwonaku piętnastoosobową grupę uczniów z Niemiec, którzy przyjechali do Polski z dwoma opiekunami. W ramach projektu realizowaliśmy program naszej wymiany. Niemieccy i polscy koledzy poznawali wspólne źródła historyczne, polskie obyczaje i tradycje. Zwiedzili Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, zabytki Poznania i Szczecina, uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Bambrów Poznańskich. Korzystali z uroków pływalni w Koziegłowach, wieży widokowej na Dziewiczej Górze, czy Traperskiej Osady w Bolechówku. Na zajęciach podsumowujących grupa polsko – niemiecka dokumentowała przebieg kolejnej wymiany, pisała artykuły do prasy i przygotowywała prezentacje multimedialne. 21 kwietnia udajemy się z rewizytą do Buseck.

 

5 III 2013r. Sala Sesyjna

Uroczystość z okazji dziesięciolecia współpracy niemiecko – polskiej - Prezentacja - kliknij tu, aby otworzyć 
Dziesięć lat minęło jak jeden dzień - można by sparafrazować słowa znanej polskiej piosenki.

W tym roku szkolnym świętujemy dziesięciolecie współpracy pomiędzy IGS Busecker Tal a Gimnazjum w Czerwonaku. Specjalnie na tę okazję przygotowano w ramach uczniowskiego projektu jubileuszową uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Gminy Czerwonak, Dyrektorzy szkoły z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwonaku, w IGS Busecker-Tal, Grono Pedagogiczne, polscy i niemieccy koordynatorzy wymiany. Uczniowie zaprezentowali efekty pracy projektowej: prezentacje multimedialne, specjalne wydanie szkolnej gazetki GUMiO Kartki z pamiętnika, anglojęzyczną wersję przedstawienia teatralnego. Niezwykłym zadaniem okazało się przygotowanie Albumu – Księgi Pamiątkowej dla Wójta Gminy Czerwonak - Pana Mariusza Poznańskiego i Dyrektora IGS Busecker-Tal – pana Matthiasa Brodkorba. Jubileuszowa uroczystość przebiegła w niezwykłej atmosferze. Cieszymy się, że młodzież wzajemnie poznaje kulturę, system szkolnictwa, integruje się oraz przełamuje stereotypy, uprzedzenia i przede wszystkim barierę językową. Każda międzynarodowa wymiana obfituje w nowe doświadczenia.

 

Jubileuszowa rewizyta w Buseck

 

 

Czas minął tak szybko, nie chcemy się rozstawać … – tymi słowami uczniowie polskiej i niemieckiej grupy najlepiej wyrazili atmosferę dziesiątej międzynarodowej wymiany polsko– niemieckiej, która miała miejsce w Buseck w dniach od 21 – 27 kwietnia 2013r. Szesnastoosobowa grupa (14 uczniów, 2 opiekunów) niezwykle serdecznie została powitana i ugoszczona w niemieckich domach.

Również program tegorocznej wymiany obfitował w wiele atrakcji: zwiedzanie budynku szkoły IGS Busecker Tal, udział w lekcji muzealnej w Liebig Museum, połączonej ze zwiedzaniem Giessen, niezwykle interesujące zajęcia w Schloss Freudenberg w Wiesbaden, zwiedzanie zabytków Frankfurtu nad Menem, pobyt w Goethe Museum, podziwianie uroków i tajników historii Marburga. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wizyta w Hessenpark, typowym niemieckim skansenie. Przenosząc się w czasie, praktycznie doświadczyliśmy, w jakich warunkach dawniej ludzie żyli, pracowali, jak spędzali czas wolny, jakie zasady obowiązywały w szkole i w kościele. Uczniowie mieli okazję pooglądać wnętrza niemieckich chat, gospodarstw, samodzielnie przędli len, tkali fragmenty lnianych koszul.

W Buseck grupa młodziezy uczestniczyła w zajęciach sportowych, a w pobliskim lesie, w Parku Natury w grach edukacyjno – integracyjnych, zakończonych wspólnym grillowaniem.

Niemałą atrakcją okazały się wodne uroki Aqua Mar w Marburgu, czy praktycznie sprawdzane prawa fizyki w Schloss Freudenberg. Młodzież polska, tradycyjnie, uczestnicząc w lekcjach, poznawała szkolną rzeczywistośc niemieckich partnerów. Naszych uczniów zdziwił brak dzwonków, a zachwyciło wyposażenie szkoły: wspaniałe sale lekcyjne, sala teatralna, aula, ogromna biblioteka, pracownie komputerowe, pomieszczenia do zajęć praktyczno – technicznych, własny basen, stołówka i szkolny ogród z hodowlą owiec.

Pomimo różnych warunków lokalowych, dało się odczuć, że Polak – Niemiec to dwa bratanki. Wspólne zajęcia, eskapady, zadania projektowe, dokumentacja pobytu, nawiązane przyjaźnie, przemiła atmosfera towarzyszyły nam podczas tygodniowego pobytu w Niemczech w ramach międzynarodowej wymiany.

Na szczególną uwagę zasługuje piątkowy wieczór, 26 kwietnia br. O godzinie 18 w budynku IGS Busecker Tal rozpoczęła się oficjalna Jubileuszowa Uroczystość z okazji dziesięciolecia współpracy pomiędzy IGS Busecker Tal a Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwonaku„Międzynarodowe wymiany, partnerstwo szkół odgrywa w naszym szkolnym życiu niezwykłą rolę. Szkoła to nie tylko lekcje, ale także wzajemne socjologiczne relacje…”- tymi słowami rozpoczął uroczystość dyrektor zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły Pan Matthias Brodkorb. W przemówieniu wspomniał także o pierwszych kontaktach, nawiązanych dzięki przyjaźni Getrud Walter, Ingeborg Nicolai, Felicji Nowickiej, za czasów dyrektorowania Pana Gerharda Beckera oraz Pani Ewy Piotrowskiej. Gorące słowa uznania do obecnych na uroczystości skierowali również: burmistrz Buseck - Pan Erhard Reinl, koordynator ze strony niemieckiej Pan Torsten Piske oraz koordynatorki ze strony polskiej Panie Małgorzata Szcześniak i Magdalena Zielenkiewicz.

Warto podkreślić, że kolejne wystąpienia oddzielały utwory muzyki klasycznej, wykonane na żywo. Usłyszeliśmy m.in.Poloneza A-Dur F.Chopina, Chopinowskie nokturny czy Koncert H-moll Riedinga.

Część oficjalną zakończyła wymiana pamiątek oraz prezentacja multimedialna, będąca ilustracją – wspomnieniem dziesięciu międzynarodowych wymian. Po części oficjalnej rozkoszowaliśmy się jubileuszową kolacją, a spożyte kalorie młodzież wytańczyła w dyskotekowych rytmach.

I w tak pogodnym, wesołym nastroju powoli dobiegała końca kolejna, tym razem jubileuszowa międzynarodowa wymiana młodzieży polsko – niemieckiej. Następnego dnia, w sobotnie popołudnie udaliśmy się w podróż powrotną do Polski…

Małgorzata Szcześniak

Magdalena Zielenkiewicz

 

10 Jahre Polenaustausch

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30