Ankieta


wyniki

Rys historyczny

 

Dziesięć lat minęło jak jeden dzień - można by sparafrazować słowa znanej polskiej piosenki.

W roku szkolnym 2012/2013 świętujemy dziesięciolecie współpracy pomiędzy IGS Busecker Tal a Gimnazjum w Czerwonaku. Cieszymy się, że młodzież wzajemnie poznaje kulturę, system szkolnictwa, integruje się oraz przełamuje stereotypy, uprzedzenia i przede wszystkim barierę językową. Każda międzynarodowa wymiana obfituje w nowe doświadczenia.

Nasza współpraca rozpoczęła się w kwietniu 2000 roku. Do naszego gimnazjum przybyła wówczas na zaproszenie pani Dyrektor Ewy Piotrowskiej grupa niemieckich nauczycieli oraz rodziców, która podczas objazdowej wycieczki po Polsce, zorganizowanej z inicjatywy biblioteki szkolnej, odwiedziła również naszą szkołę. Pani Ewa Piotrowska usilnie zabiegała wówczas o oficjalne nawiązanie współpracy pomiędzy naszymi szkołami. I udało się.

Warto wspomnieć, że już w lutym 2001 roku ówczesna Pani Dyrektor oraz nauczyciele języka niemieckiego: pani Magdalena Zielenkiewicz oraz Anna Gogolewska złożyły pierwszą wizytę w Niemczech, mającą na celu omówienie organizacji oraz zasad współpracy w ramach wymiany młodzieży między naszymi szkołami.

Rok później, w marcu 2002r. w Gimnazjum w Czerwonaku po raz pierwszy goszczono nauczycieli z niemieckiej szkoły IGS Busecker Tal (Integierte Gesamtschule Busecker Tal). Spotkanie miało charakter przygotowawczy do zorganizowania międzynarodowej wymiany młodzieży, która miała mieć miejsce w kwietniu 2002r. i tak też się stało.

Kolejne lata to już regularne wymiany młodzieży niemiecko – polskiej. Tradycją stało się, że każdego roku szkolnego, jako pierwsza przyjeżdża do Polski grupa niemiecka, a następnie nasi gimnazjaliści z nauczycielami – opiekunami wyjeżdżają z rewizytą do Niemiec. Wymiana cieszy się wielkim obustronnym zainteresowaniem.

Poniżej przedstawiamy rys historyczny i nazwiska opiekunów, zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej:

 

Rys historyczny i nazwiska opiekunów:

2000 – wizyta nauczycieli i rodziców z Buseck w naszej szkole

2001 – wizyta w Niemczech Pani Dyrektor Ewy Piotrowskiej, Magdaleny Zielenkiewicz

i Anny Gogolewskiej

2002r – pierwszy wyjazd trzecioklasistów do Buseck

Magdalena Zielenkiewicz, Anna Gogolewska

2003 - Anna Gogolewska, Magdalena Zielenkiewicz

Torsten Piske, Robert Havemann

2004 – Adam Łukasiuk, Jarosław Weber

Torsten Piske, Robert Havemann

2005 – Anna Gogolewska, Julita Pawlak

Torsten Piske, Robert Havemann

2006 – Anna Gogolewska, Julita Pawlak

Torsten Piske, Robert Havemann

2007- Julita Pawlak, Małgorzata Szcześniak

Torsten Piske, Uli Harms

2008 – Anna Gogolewska Małgorzata Szcześniak

Torsten Piske, Robert Havemann

2009 – Małgorzata Szcześniak, Magdalena Zielenkiewicz, Jarosław Weber

Torsten Piske, Michael Schlüter

2010 – Małgorzata Szcześniak, Jarosław Weber, Magdalena Zielenkiewicz

Torsten Piske, Michael Schlüter

2011 - Małgorzata Szcześniak, Jarosław Weber, Magdalena Zielenkiewicz

Torsten Piske, Michael Schlüter

2012 – Małgorzata Szcześniak, Magdalena Zielenkiewicz

Torsten Piske, Michael Schlüter

 

Dyrektorzy:

 

Gimnazjum w Czerwonaku:

 

1999 – 2007 – Ewa Piotrowska

2007 – Emilia Korzep

 

 

IGS Busecker Tal:

 

1972 – 2002 Gerard Becker

2002 – 2007 Manfred Breuer

2007 - Matthias Brodkorb

 

 

Wójt Gminy Czerwonak:
Mariusz Poznański
Burmistrz Buseck
Erhard Reinl

 

 

 

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30