Ankieta


wyniki
Jesteśmy grupą promocyjno-multimedialną PE-GAZY.
W skład grupy wchodzą :
Angelika Stanisławska
Kacper Grobelny
Tomasz Jackowiak
Łukasz Dymarski
Dawid Polowczyk
Piotr Jankowski
Michał Lisiewicz
Naszym zadaniem będzie dbanie o wygłąd strony internetowej szkolnego projektu.
Postaramy się dopilnować, aby była ona zawsze aktualna.
Planujemy nawiązać współpracę z działem organizacyjno-administracyjnym Urzędu Gminy Czerwonak.
Leży nam na sercu dobro przyrody. Członkowie naszej grupy będą pisać artykuły dotyczące ekologicznych kłopotów naszej gminy (wycinki drzew, dzikich wysypisk w lesie, zanieczyszczenia powietrza powodującego smog, konsekwencji budowy fabryki Bros i innych aktualnych problemów). Nasze artykuły będą pisane w języku polskim i angielskim.

Jak elektrociepłownia wpływa na środowisko?
 
Energia była, jest i będzie potrzebna każdemu człowiekowi w życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie jest różne. Energii potrzebujemy przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw oraz oświetlaniu. Początkowo energię dostarczało nam środowisko w postaci zasobów naturalnych np. węgla brunatnego/kamiennego, gazu, ropy, czy drewna. Energię otrzymujemy prosto z elektrociepłowni, elektrowni jądrowych itp. Zanim przejdę do konkretów, zadajmy sobie najważniejsze pytanie - Czym jest
elektrociepłownia? Jak sama nazwa wskazuje: wytwarza się tam energię oraz ciepło.  Ciepło otrzymujemy w postaci czynnika (najczęściej wody) o wysokiej temperaturze dla miejskiej sieci ciepłowniczej lub przemysłu, a energię poprzez spalanie surowców naturalnych.
 
Elektrociepłownie to najczęściej konwencjonalne siłownie cieplne z turbinami upustowo-kondesacyjnymi, oraz upustowo-przeciwprężnymi. Pożądanie na energię wciąż rośnie. Skutkiem tego są coraz droższe surowce np. ropa naftowa, oraz paliwo. Elektrociepłownie uważane są za najbardziej ekologiczne, ale nie każdy zdaje sobie sprawy jak źle oddziałują one na środowisko.
 
Elektrownie oraz elektrociepłownie mają znaczący wpływ na powietrze atmosferyczne, glebę i wody, a za ich pośrednictwem na rośliny, zwierzęta, ludzi oraz konstrukcje metalowe (korozja).
Na środowisko naturalne oddziałują przede wszystkim: produkty spalania paliw, należą do nich: spaliny zawierające popiół lotny (pył), dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek i dwutlenek węgla, żużel spod kotłów, odpady i ścieki z instalacji odsiarczania spalin. Duży wpływ na środowisko naturalne mają ścieki przemysłowe, które wytwarzane są przy uzdatnianiu wody do obiegu parowego i do obiegu chłodzącego oraz z instalacji odsiarczania spalin, a także podgrzewanie wody w rzekach (jeziorach) w
przypadku otwartego obiegu chłodzenia turbin.
 
Skutki zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego są wielorakie: choroby ludzi i zwierząt, niszczenie konstrukcji budowlanych, korozję metali, straty światła słonecznego i wynikające z tego zwiększenie zużycia energii elektrycznej na oświetlenie, straty transportu lotniczego i samochodowego w wyniku pogorszonej widoczności.
Zanieczyszczenie atmosfery i tlenu wpływa pośrednio na rozwój lasu. Naruszona bowiem zostaje równowaga chemiczna i zmieniony odczyn pH w środowisku
glebowym. Działanie bezpośrednie, jak oparzenia tkanki roślinnej oraz ograniczenie intensywności fotosyntezy wskutek dużego zapylenia powierzchni  liści, która nie występuje, jeśli są stosowane elektrostatyczne odpylacze spalin (elektrofiltry) i wysokie kominy. W sposób pośredni na lasy oddziałuje dwutlenek siarki oraz tlenki azotu.  Z dnia na dzień coraz więcej osób, przez zanieczyszczenie powietrza choruje na raka.
Mateusz Konrad klasa III a

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30