Ankieta


wyniki

Grupa organizacyjna: Michał Appelt, Filip Borowski, Szymon Dekert, Jakub Klimkiewicz, Adam Miszkiewicz, Marcin Osztynowicz, Łukasz Reszela.

Jesteśmy grupą organizacyjną, naszym zadaniem jest zorganizowanie wycieczki do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach i Poznańskiej Spalarni Odpadów. Przygotowujemy również akcję sprzątania świata oraz sadzenia drzewek. Będziemy się starali zachęcić uczniów do oszczędzania wody i energii elektrycznej. W tym celu wykonamy tabliczki informacyjne, które zostaną umieszczone w szkole podczas Ekotygodnia. 


W dniu 06.04 2017 r. grupa projektowa organizacyjna przygotowała wycieczkę do Centralnej Oczyszczalnie Ścieków w Koziegłowach. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych i drugich.

Podczas zwiedzania COŚ dowiedzieliśmy się, że jest to oczyszczalnią mechaniczno-biologiczna. Przyjmuje około 200 mln litrów ścieków na dobę z terenu Poznania, Swarzędza, Lubonia, Suchego Lasu oraz południowej części Gminy Czerwonak. Ścieki oczyszczone zostają zrzucone do Warty.

W latach 90 – tych oczyszczalnia została zmodernizowana. Rozpoczęto m.in. budowę części biologicznej. Proces inwestycyjny trwa do dziś. Dzięki tym zmianom woda trafiająca do rzeki Warty od lat osiąga wyższe parametry czystości od tej, która w niej płynie.

Oczyszczanie biologiczne odbywa się w 6 bioreaktorach. W wyniku beztlenowej fermentacji przez około 30 dni następuje rozkład związków organicznych. W tym czasie powstaje biogaz, który rurociągami transportowany jest do stacji gazogeneratorów. Uzyskany biogaz wystarcza do ogrzania wszystkich obiektów oczyszczalni.

Wizyta w COŚ była bardzo ciekawa, pomimo deszczowej pogody.

Grupa organizacyjna


Sprawozdanie z wycieczki do ITPOK  Poznań
 
W Czwartek 18.05.2017 r. wraz z całą grupą projektową wybraliśmy się do spalarni odpadów. Dowiedzieliśmy się, że Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu to nowoczesny, bezpieczny obiekt który pozwala zredukować ilość składowanych odpadów i wytworzyć energie cieplną oraz elektryczną.  Docelowo ma przetwarzać 210 000 ton odpadów rocznie. Jest całkowicie bezpieczna dla mieszkańców i środowiska. 
Dowiedzieliśmy się praktycznie wszystkiego o obiekcie, począwszy od jego historii, poprzez maszyny i ich działanie, aż po porównanie Polski na tle innych państw Europy. Po wykładzie przyszedł czas na zwiedzanie. Założyliśmy kaski, kamizelki odblaskowe oraz zestawy audio ze słuchawkami i ruszyliśmy zwiedzać spalarnię od środka. Pokazano nam cały proces termicznego przetwarzania odpadów począwszy od dostarczenia odpadów do spalarni, skończywszy na ich spaleniu i przerobieniu w żużel. Gdy oprowadzanie dobiegło końca wróciliśmy wraz z przewodnikiem do sali konferencyjnej. Nastąpiło tam podsumowanie całej wycieczki. Mieliśmy wtedy możliwość zadania nurtujących nas pytań. Gdy wszystkie wątpliwości zostały rozwiane nadszedł czas na opuszczenie obiektu. 
 
Grupa organizacyjna
Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30