Ankieta


wyniki

Mikołaj Kłobuchowski klasa 3B
RECENZJA
          Niedawno przeczytałem książkę pod tytułem Więzień labiryntu autorstwa amerykańskiego pisarza Jamesa Dashnera. Jest to pierwsza powieść fantastyczna, napisana przez tego autora, ponieważ wcześniej wydawał on dzieła dla młodszych czytelników. 
         Fabuła tej książki jest bardzo ciekawa i absorbująca. Już od pierwszej przeczytanej strony czytelnik zostaje przeniesiony do świata Dashnera. Akcja trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki powieści. Głównym bohaterem jest nastoletni Thomas, który stracił pamięć. Gdy budzi się w windzie okazuje się, że został on uwięziony wraz z innymi nastolatkami. Razem z nimi szuka wyjścia z labiryntu.                               
         W  książce autor wprowadził motyw miłości. Teresa, ostatnia osoba przywieziona przez windę, zakochuje się w głównym bohaterze. James Dashner bardzo umiejętnie wplata w rozwój akcji motyw romantyczny.
         W mojej opinii książka ta jest bardzo dobrą powieścią, przeznaczoną dla młodzieży. Fabuła jest interesująca, akcja cały czas trzyma w napięciu a utwór ten jest napisany zrozumiałym językiem. Powieść na pewno nie znudzi się osobom interesującym się fantastyką.

 


Marcinkowska Jagoda
Recenzja książki Gwiazd naszych wina John Green

Ostatnią przeczytaną przeze mnie książką jest dramat Gwiazd naszych wina, autorstwa Johna Greena. Wcześniej słyszałam wiele opinii na temat twórczości tego autora. Jego poprzednia książka 13 razy Katherine była również wspaniała jak Gwiazd naszych wina.
Dzieło opowiada o szesnastoletniej Hazel Grace, która choruje na raka. Jej życie zmienia się, gdy na spotkaniu grupy wsparcia poznaje Augustusa Watersa. Połączyło ich zamiłowanie do czytelnictwa. Ulubioną książką Hazel jest Cios udręki. Wielokrotnie starała się nawiązać kontakt z jej autorem. Główną problematyką utworu jest nieuleczalna choroba, akceptowanie niedoskonałości innych, śmierć oraz miłość.
Gwiazd naszych wina jest napisana zrozumiałym językiem. Jej rozbudowana fabuła ma wiele pobocznych wątków. Zawiera mnóstwo przeżyć wewnętrznych, opisów miejsc, ludzi. Wzruszająca historia nastoletniej dziewczyny oswaja nas z tematem śmierci. Autor zaskoczył czytelników niespodziewanym zakończeniem.
Uważam, że książka trafnie została uznana jako światowy bestseller. Ta lektura bardzo mi się spodobała, ponieważ ma szeroki zakres tematyki. Porusza między innymi temat śmierci, miłości, życia nastolatków oraz podążania za marzeniami. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek, które przeczytałam.

 


Martyna Illmann kl. 3b
Temat: Recenzja książki: ,,Morderstwo na Plebanii Agatha Christie 
    ,, Morderstwo na Plebanii opisuje przebieg rozwiązywania kryminalnej zagadki. Autorką tych bestsellerowych książek jest Agatha  Christie,  najbardziej znana na świecie pisarka powieści detektywistycznych. Seria książek o morderstwie jest niezwykle popularna na całym świecie, do tej pory została przetłumaczona na czterdzieści pięć języków. 
   ,,Morderstwo na Plebanii jest książką zarówno dla  młodzieży,  jak i dorosłych. Opisuje złożone, tajemnicze przygody. Kryminał rozgrywa się w małym miasteczku St. Mary Mead. Jego spokojną atmosferę zakłóca morderstwo na plebanii. Wszyscy mieszkańcy próbują wskazać sprawcę. Osoba zamordowana nie była lubiana w miasteczku, posiadała  wielu wrogów. Do rozwiązania zagadki przyczyniła się starsza pani Marple, proboszcz parafii oraz policja, mało kto spodziewałby się takiego zakończenia.
   Uważam, że warto zapoznać się z powieścią  A. Christi. Jest to książka pełna przygód, niespodzianek, a także przez cały czas  trzyma w niepewności,  co do sprawcy zabójstwa. 
  Czytając ją, przenosimy się na angielską prowincję. Pozwala nam oderwać się od codziennych problemów, chociaż na chwilę przenieść się w inne miejsce. Polecam ją wszystkim wielbicielom kryminałów i zagadek logicznych.

 


Jedną z moich ulubionych książek jest Harry Potter i Kamień Filozoficzny J.K. Rowling. Jest to   pierwsza cześć siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja. 
Harry Potter jest książką zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych. Opisuje złożone i tajemnicze przygody. Czyta się tę książkę dobrze, a akcja rozwija się dynamicznie. Opowiada ona historię Harrego, który posiada magiczne moce i zaczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. 
Uważam, że warto zapoznać się z książką Harry Potter i Kamień Filozoficzny, ponieważ jest ona pełna przygód, niespodzianek,  a także humoru. 
Czytając ją możemy oczyma wyobraźni przenieść się do świata Harryego. Pozwala ona oderwać się od codziennych problemów i choć na chwilę znaleźć  się w innym świecie.Trzyma nas w napięciu do samego końca i nie można się od niej oderwać Po skończeniu jej czytania chcę przeczytać kolejne części powieści o Harrym. Polecam ją wszystkim wielbicielom magii, tajemnic i przygód.

 


Klaudia Dąbrowska
Recenzja książki Hopeless Colleen Hoover


   Niedawno przeczytałam niesamowitą opowieść pisarki Colleen Hoover pt. Hopeless. Książka należy do literatury młodzieżowej, jednak każdego może zainteresować jej fabuła. Autorka pisze stylem przyjemnym do czytania.
   Opowiada ona historię młodej dziewczyny o imieniu Sky. Nie jest to jednak opowieść miłosna, taka jak inne. Pokazuje czytelnikowi inną stronę uczuć, miłości, ale wzbudza też radość, smutek i potrafi w najmniej oczekiwanym momencie zaskoczyć.
   Treść książki jest interesująca. Nastolatka została porwana do lepszego domu, w którym okaano jej matczyną miłość i odseparowano od przeszłości, która wzbudzała lęk. Dziewczyna żyje jak każda młoda dziewczyna, jednak pewnego dnia poznaje Holdera, który sprawi, że będzie chciała go pokochać, ale również pokaże jej prawdę i przypomni dzieciństwo.
   Aby zrozumieć treść Hopeless trzeba po prostu sięgnąć po tę książkę. Jeśli przeczyta się choć jeden rozdział, jest niemożliwe, aby nie dokończyć tej opowieści. Nie żałuję ani jednej minuty, którą poświęciłam czytając Hopeless. Jest to jedna z nielicznych książek, która otworzyła mi oczy i serce.
   Hopeless udowodniła mi, że czas może zmienić bardzo dużo, ale nie jest w stanie zmienić miłości, która była w człowieku od małego dziecka. Nauczyła mnie, że wszystko przychodzi z czasem, a nam pozostaje tylko czekać.

 


 Recenzja książki Nędznicy Wiktora Hugo, Zofia Wiśniewska


    Niedawno przeczytałam książkę pt. Nędznicy. Dzieło napisał przedstawiciel romantyzmu francuskiego Wiktor Hugo. Autor tworzył w XIX wieku, zajmował się nie tylko pisaniem, ale także brał udział w życiu politycznym Francji. Wspierał rewolucję lipcową, brał udział w rewolucji lutowej. 
   Nędznicy to pięcioczęściowa powieść, która szczegółowo oddaje cechy wszystkich klas francuskiego społeczeństwa. Opowiada między innymi o ludzkiej zachłanności , wybaczeniu, religii, miłości. 
   Wiktor Hugo opisuje dzieje każdego bohatera (np. Mariusza), dzięki czemu, czytelnik może poznać motywy jego działania. Jean Valjean, Kozeta, Mariusz, Fantyna, to jedne z licznych postaci Nędzników. 
   Powieść jest bogata w środki stylistyczne. Książka pisana tak pięknym stylem, świadczy o kunszcie autora, który nie skąpi czytelnikowi pięknych i wzruszających opisów przeżyć wewnętrznych , czy konsekwentnego podejścia do fabuły. Każda decyzja podjęta przez bohatera, niesie ze sobą określone skutki. Przykładem jest sytuacja Fantyny, którą sytuacja życiowa zmusiła do zostania prostytutką, ponieważ całe życie spędziła z głową w chmurach. 
   Dzieło odzwierciedla poglądy Wiktora Hugo, który wierzy w możliwość diametralnej zmiany człowieka, na osobę dobrą, która żyje według podstawowych chrześcijańskich zasad: miłości do bliźniego oraz zdolności do oddania życia w imię wyższych wartości. Autor podkreśla, że najważniejszy w życiu człowieka jest Bóg i tylko w nim znajdzie spokój, zrozumienie oraz równowagę emocjonalną. 
   Nędznicy to bez wątpienia ponadczasowe dzieło, które uwzględnia wiele współczesnych problemów, np: traktowanie biednych osób i prostytutek, kierowanie się stereotypami , uważanie dóbr materialnych za najwyższe wartości. Powieść zmusza do refleksji, można dzięki niej spojrzeć na wielorakie sytuacje, czy problemy etyczne z wielu punktów widzenia. To godna polecenia książka dla osób, które lubią historię oraz interesującą, długą fabułą.


Julia Musiał klasa 3b
Recenzja książki Czerwona Królowa Victoria Aveyard.
Czerwona królowa Victorii Aveyard została wydana 18 lutego 2015r. Książka jest powieścią fantasy. Zadaniem głównego  bohatera jest uratowanie świata przed zagładą. W książce występuje walka dobra ze złem.

Powieść opowiada o Mare Molly Barrow, która żyje w Nowej Erze. Świat dzieli się na biednych - czerwonokrwistych i bogatych - srebrnokrwistych, którzy obdarzeni są mocami. Pewnego razu Mare z dnia na dzień staje się czerwoną pracującą na dworze króla, a następnie okazuję się, że posiada niezwykłe zdolności. 

Największą zaletą książki jest akcja. Trzyma w ciągłym napięciu, ciąg zdarzeń jest nieprzewidywalny oraz dynamiczny. Występują intrygi, manipulacje oraz kłamstwa. W świecie przedstawionym przez Victorię Aveyard nikomu nie można ufać. Główna bohaterka jest silną, mającą własne zdanie osobą. Zrobi wszystko, żeby uratować, ochronić swoją rodzinę oraz przyjaciół. Książka zawiera bogate opisy oraz przekazuje wiele prawd, między innymi, że nawet najbliższe osoby mogą nas zdradzić.

Sądzę, że książka Czerwona królowa Victorii Aveyard jest jedną z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek.

 


Martyna Tomaszewska

Recenzja książki ,,Kamienie na szaniec, A. Kamiński 

,,Kamienie na szaniec to książka autorstwa Aleksandra Kamińskiego, napisana na podstawie prawdziwych, autentycznych zdarzeń, przedstawionych w pamiętniku jednego z harcerzy Szarych Szeregów. Losy bohaterów odnoszą się do czasów II wojny światowej. Dla naszego pokolenia wojna jest czymś bardzo odległym - czytając tę książkę możemy przynajmniej wyobrazić sobie okrucieństwo Niemców, okupantów, czego szczególnym przykładem są łapanki, brutalne przesłuchanie Rudego. Możemy próbować wyobrazić sobie, co czuli ludzie, żyjący w ciągłym strachu o siebie i swoich najbliższych. Tragizm wojny, życie w okupowanej Warszawie, przybliżają czytelnikowi zamieszczone w lekturze zdjęcia bohaterów, dokumentów, budynków, miejsc męczeństwa Polaków.
Lektura jest bardzo ciekawa. Opisuje akcje Małego Sabotażu i dywersji. Książka napisana jest językiem łatwym, zrozumiałym. Absorbuje czytelnika. Ciąg wydarzeń jest nieprzewidywalny, autor stosuje niespodziewane zwroty akcji, stopniując w ten sposób napięcie. 
Punktem kulminacyjnym jest uwolnienie Rudego w Akcji pod Arsenałem. 
Uważam, że zdecydowanie warto przeczytać Kamienie na szaniec. Jest to lektura bardzo wzruszająca, która skłania do refleksji nad patriotyzmem i współczesną postawą młodych ludzi. Możemy się wiele nauczyć od głównych bohaterów (Jana Bytnara, Aleksego Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego) i powinniśmy brać z nich przykład. Dla nich patriotyzm, walka o wolność Ojczyzny, lojalność i przyjaźń, były bardzo istotnymi wartościami. Wielu za walkę z okupantem zapłaciło najwyższą cenę - oddali własne życie. Dbajmy o to, żeby ich bohaterstwo nigdy nie zostało zapomniane i doceniajmy to, że walczyli dla nas - żebyśmy żyli w lepszym, wolnym świecie.


Wiktoria Lisiewicz

Recenzja książki pt.: ,,Romeo i Julia''


,,Romeo i Julia'' to dramat napisany przez Williama Szekspira, jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy.
Utwór opowiada o miłości dwóch młodych ludzi pochodzących ze skłóconych ze sobą rodów.
Akcja zaczyna rozwijać się dynamicznie w momencie, gdy Romeo pierwszy raz ujrzał Julię. Głównym miejscem akcji jest Werona. Bardzo podobało mi się ukazanie miejsca, gdzie kochankowie spotykali się. Balkon Julii, pod który Romeo przychodził by wyznać miłość Julii pobudzają wyobraźnię i tęsknotę za romantycznym uczuciem.
W tym utworze dominuje wątek miłości, która stwarza kilka problemów. Jednym z nim jest na pewno spór rodzin zakochanych. Kłótnia tych rodów pokazuje, że nie warto za bardzo angażować się w życie swoich dzieci, bo może to skończyć się tragedią.
Bohaterowie tej lektury są moją ulubioną parą literacką, przeżywałam z nimi rozterki i radości
Szekspir zadbał o wielość wiele środków poetyckich ale ten zabieg literacki nie przypadł mi do gustu.
Książka ta wywołała u mnie wiele emocji, scena gdzie zakochani giną nie obyła się bez łez.
Uważam, że lektura ta jest jak najbardziej godna polecenia. Fabuła jest bardzo rozbudowana i aktualna co świadczy o ponadczasowości dramatu Szekspira.

 


Recenzja książki Aleksandra Fredro, Zemsta. 
   Aleksander Fredro w utworze pt: Zemsta opowiada historię, w której opisuje spór o mur pomiędzy dwoma szlachcicami: Cześnikiem oraz Rejentem.
  Autor wzoruje się w swojej komedii  na autentycznym sporze w Odrzykoniu w pierwszej połowie XVII wieku.
  Książka spodobała mi się, ponieważ znajduje się w niej mnóstwo komizmu słownego, sytuacji oraz postaci. Najbardziej zaintrygowała mnie postać Papkina - podwładnego Cześnika, który przechwalając się, każdą osobę próbował przekonać do tego, że jest wyjątkowy. Próbował on przypodobać się każdej kobiecie, chwalił się czynami, których nie dokonał. Wyolbrzymiał problemy, (przykładowo gdy spotkał się z Rejentem na zlecenie Cześnika, który go poczęstował winem myślał, że wino było zatrute i postanowił napisać testament.) Uważam, że on był najzabawniejszym bohaterem tej komedii.
  W utworze autor uwzględnił także romantyczne chwile. Historia miłosna Klary - siostrzenicy Cześnika oraz Wacława - syna Rejenta przypomina mi dzieje Romeo i Julii Williama Szekspira.
  Jestem przekonana, że ta komedia jest godna polecenia i trzyma w napięciu aż do zakończenia. Zawiera wiele elementów humorystycznych i romantycznych.


Mikołaj Szewczak

 Kl.3b
    Temat: Recenzja przeczytanej książki - powieść historyczna H. Sienkiewicza pt.  Krzyżacy.
  Książka, którą przeczytałem jest bardzo interesująca, oparta na faktach historycznych, a rozwijająca się akcja oraz bogate słownictwo trafnie ją uzupełniają.
  Lektura szkolna, a mianowicie powieść Henryka Sienkiewicza pt. Krzyżacy niesamowicie mnie zafascynowała. Jest to jedno z najpiękniejszych dzieł Sienkiewicza, polskiego powieściopisarza z XIX i XX w.
  W niezwykle ciekawy sposób autor przedstawił średniowieczne zamki np. zamek w Malborku, budowle, krwawe wojny oraz wybitne postacie historyczne, takie jak Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, czy też Zawisza Czarny.
  Także ważną rzeczą, która w powieści zajmuje znaczące miejsce to walka o honor i ojczyznę. Przykładem może być bitwa pod Grunwaldem, wygrana przez polskie wojska. Polacy za wszelką cenę bronili swego państwa, stoczyli krwawą wojnę z Krzyżakami, nie dając im żadnych szans na zwycięstwo.
  Najbardziej spodobał mi się pomysł polskich rycerzy, w tym także Zbyszka z Bogdańca i jego stryja Maćka, którzy przed bitwą schronili się w chłodnym lesie, wówczas gdy wróg grzał się na polu od niesamowitego skwaru.
  Oceniam tę książkę bardzo pozytywnie, czytając ją doświadczyłem dużo ekscytujących wrażeń i refleksji. Poznałem obyczaje i etos rycerski, przeżywałem miłosne dzieje Zbyszka, Danusi i Jagienki. Postawa Juranda ze Spychowa nauczyła mnie pokory i wybaczania. 
  Polecam ją każdemu, kto w interesujący sposób chcę poszerzyć swoją wiedzę z historii.


Grażyna Olejniczak klasa 3B
Recenzja książki Wiejemy do lasu Lyn Gardner

    Przeczytałam ostatnio książkę pt. Wiejemy do lasu, autorstwa Lyn Gardner. Jest ona brytyjską autorką powieści dziecięcych oraz krytykiem teatralnym. Ta książka jest interesująca. Treść tego utworu to połączenie kilku baśni, np. Jaś i Małgosia, O szczurołapie, czy Śpiąca królewna. Główny motyw książki dotyczy ratowania przez dwie siostry-Aurorę i Storm najmłodszej ich siostry-Ani. Chcą jej pomóc w taki sposób, żeby jedyny prezent po ich zmarłej matce-magiczna fujarka-nie dostała się w ręce złego doktora DeWilde.
    Interesującą akcję urozmaica wprowadzony przez autorkę dreszczyk emocji. Są to paranormalne zjawiska, np. duchy, bądź mrożące krew w żyłach momenty, które twórcy horrorów wplatają w akcję filmów. Fabuła jest wyjątkowo ciekawa. Gdy zaczniemy czytać tę powieść, trudno jest się od niej oderwać.
    Problemy przedstawione są nadal aktualne, np. manipulowanie ludźmi, przemoc psychiczna oraz fizyczna.
    Lektura jest napisana zrozumiałym językiem. Moim zdaniem warto przeczytać ten utwór, ponieważ dostarcza wiele pozytywnych emocji. Potrafi przestraszyć, ale również wzruszyć. Autorka połączyła niektóre baśnie i przedstawiła je ze swojej perspektywy. Pozamieniała tożsamość bohaterów, miejsca. Bohaterowie są godni naśladowania, ponieważ pomimo trudności i przeszkód, które napotykają na swojej drodze, dążą do swojego celu uratowania siostry oraz nękanych ludzi przez doktora DeWilde.
    Nie podobało mi się w tej powieści jedynie katowanie niewolników poprzez biczowanie, gdy upadali na ziemię ze zmęczenia oraz czarowanie ich magiczną fujarką, żeby zrobili to co mieli zadane. Pomimo tego, bardzo polecam tę książkę. Skłania do refleksji.


Dawid Bachorski  3B
Temat: Recenzja Czarnoksiężnik z Archipelagu Urszula Le Guin


Ostatnio przeczytałem bardzo interesującą książkę pt. Czarnoksiężnik z Archipelagu, napisaną przez znaną i cenioną na całym świecie pisarkę Urszulę Le Guin. Autorka książki była wielokrotnie nagradzana nagrodami Nebula.
Amerykańska pisarka stworzyła niesamowitą książkę, którą się wspaniale czyta. Pierwszy tom z cyklu Ziemiomorze to klasyka światowej literatury fantasy.
Lektura opowiada o chłopcu, który uczył się czarów. Droga do tego wcale nie była łatwa. Mimo przeciwieństw losu nie poddał się i dążył do swojego celu, którym było uwolnienie się od cienia. Książka zawiera aktualnie problemy społeczne wśród młodzieży. Wśród nich często występuje wychowywanie bez jednego z rodziców. Książka jest napisana zrozumiałym językiem. Akcja toczyła się szybko i w niektórych momentach trzymała w napięciu. Dużą zaletą książki jest bardzo rozbudowany świat, składających się z mnóstwa wysp. Wśród dużej ilości zalet znajdziemy także wady takie jak zbyt szybka zmiana miejsca akcji, ponieważ czytelnik nie zdążył do końca poznać miejsca, a już znajduje się w innym.
Książka Urszuli Le Guin jest bardzo ciekawa i warta przeczytania. Przede wszystkim lektura skłania do refleksji nad obraniem celu w życiu. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Książkę polecam nie tylko młodym czytelnikom, ale uważam, że również starszym przypadnie ona do gustu.


Daniel Sosnowski                                                                    

recenzja Mały książę
Mały Książę jest to bardzo pouczają przypowieść opowiadająca o małym chłopcu, który poszukuje prawdziwej przyjaźni.
Autorem książki jest Francuz Antoine De Saint-Exupery. Utwór jest napisany zrozumiałymi słowami. Każda postać, którą spotkał Mały Książę np. Pijak, Bankier symbolizuje pewne postawy społeczne i skłaniamy się do refleksji. Książka zwraca uwagę na to że, nie jest najważniejsze posiadanie przedmiotów i pogoń za pieniędzmi i karierą. Przyjaźń jest ważna w życiu człowieka. Przyjaciela nie da się niczym zastąpić. Bez przyjaciół czujemy się samotni. Główny bohater przekonał się, że nie jest łatwo znaleźć przyjaciela. Książkę przetłumaczono na ponad 270 języków.
Uważam, że książka ta jest warta przeczytania, przez ludzi w każdym wieku.   

 


Magdalena Janiszewska

Bardzo zaskoczyła mnie fabuła książki pt. W głąb króliczej nory, autora Petera Abrahamsa, który w znakomity sposób przedstawia problemy współczesnej młodzieży. Mimo iż sama Ingrid- główna bohaterka- jest trzynastoletnią dziewczyną, dobrze rozumie ludzi i potrafi im pomóc. Gdyby mama któregoś dnia odwiozła ją na trening, dziewczyna nie trafiłaby do strasznej dzielnicy Echo Falls. Nie zaczęłaby chodzić po uliczkach i szukać drogi powrotnej oraz przede wszystkim nie byłaby świadkiem morderstwa. Ingrid postanawia podobnie jak jej idol- Sherlock Holmes, samodzielnie rozwiązać zagadkę zabójstwa. Dalsze wypadki, jak sądzi główna bohaterka, spowodowane są jej nieumyślnym łączeniem wątków.
Wspaniale opisany każdy moment śledztwa, to nie jedyny atut tej książki. Czytając dzieło Petera Abrahamsa można poczuć się jak główna bohaterka. Książka, doskonale wprowadzając w nastrój, uświadamia nam, jak okrutni mogą być ludzie. Dokładne opisy każdej ciemnej uliczki, każdej podejrzanej twarzy, powodują, że chce się czytać dalej, odczuwając atmosferę mrocznego miasta.
Uważam, że ta książka jest godna polecenia. Zaciekawi nie tylko miłośników kryminałów. Moim zdaniem Peter Abrahams znakomicie przedstawił problemy nastolatków, jak i dorosłych. W swej grozie książka ukazuje zło świata i nienawiść innych ludzi.


Katarzyna Jabłońska

Agatha Christie jest znaną pisarką kryminałów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek, przetłumaczonych na 45 języków obcych. Jedną z nich jest Śmierć na Nilu.
       W trakcie wycieczki po Egipcie ginie młoda, piękna i charyzmatyczna właścicielka ogromnej fortuny. Sprawą tajemniczej śmierci tej damy zajmuje się Herkules Poirot, znany prywatny detektyw. Chcąc rozwiązać zagadkę, zagłębia się w życie osobiste pasażerów rejsu.
       Agatha Christie opowieść przedstawiła w bardzo umiejętny sposób. Czytelnik, otwierając książkę, zaczyna czytać i nagle, ze zdziwieniem, stwierdza, że akcja nabiera tempa i trudno oderwać wzrok od kolejnych stronic. Pojawiają się następne ofiary, a historia nabiera rumieńców. Napięcie rośnie, aż do ostatnich wydarzeń, kiedy zostaje ujawniona tożsamość mordercy. Na dodatek, książka została napisana językiem zrozumiałym zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.
       Myślę, że książka Agathy Christie pt. Śmierć na Nilu jest godna uwagi i polecenia. Każdy, kto lubi tajemnice, czasami mroczne opowieści, będzie usatysfakcjonowany. Czyta się ją przyjemnie, ale zarazem z nutką grozy.

 


Marcin Sobkowiak
Recenzja:Hobbit, czyli tam i z powrotem     
 Hobbit, czyli tam i z powrotem to pierwsza powieść i zarazem wstęp do napisanej po osiemnastu latach wydanej trylogii Władca pierścieni Johna Ronalda Reuela Tolkiena, najbardziej znanego pisarza fantasy XX wieku. Według wikipedi Tolkien urodził się  3 stycznia 1892 w Bloemfontein natomiast zmarł 2 września 1973 w Bournemouth. Znał w różnym stopniu ponad 30 języków, głównie wymarłych m.in. germański i celtycki. 
Powieść jest napisana językiem zrozumiałym dla wszystkich. Książkę wzbogacają ciekawe opisy. Akcja powieści utrzymana jest w średnim tempie. Klimat książki utrzymuje się w świecie opanowanym przez elfy, krasnoludy, gobliny, trole i inne stwory świecie. Fabuła osadzona jest w Śródziemiu w Trzeciej Erze. Bohater lektury to Bilbo Baggins-hobbit z Shire. To przykład bohatera dynamicznego, który był odważny, pomysłowy, rozważny i pomocny.
Hobbit. to świetna powieść fantasy. Miłośnicy fantastyki również powinni zapoznać się z książką, ponieważ nie dość że jest ciekawa, abstrakcyjna i wciągająca, to jednak jest to klasyka gatunku. Ta lektura skłoniła mnie do refleksji, bo czy nie lepiej wędrować, spotykać się z przyjaciółmi na dworze czy wyjeżdżać w jakieś róźne miejsca i integrować się z innymi ludźmi, niż siedzieć w czterech ścianach swojego pokoju przed komputerem czy telewizorem. Bardzo polecam tę książkę do przeczytania.


Małgorzata Baranowska
recenzja książki;,,Red Lipstick Monster.Tajniki makijażu Ewy Grzelakowskiej.
Ewa Grzelakowska jest autorką książki pt.,,Red Lipstick Monster.Tajniki makijażu,.
Autorka z zawodu jest wizażystką i pircerką. Od kilku lat prowadzi kanał na youtube, który jest najczęściej kanałem w Polsce.Efektem jej długotrwałej pracy jest książka.
W książce dowiemy się; Jak dobrać podkład? Jak zrobić makijaż do makijażu? Jak dbać o cerę?. Mimo że jest to poradnik ,to należy do gatunku tych książek od których nie można się oderwać. W książce Ewy Grzelakowskiej jest dużo ilustracji, na każdej stronie możemy zobaczyć fotografie dotyczące jakiegoś produktu do makijażu. Jedynym minusem jest to, że jest wydrukowana małą czcionką.
W mojej ocenie książka Ewy Grzelakowskiej ,,Red Lipstick Monster.Tajniki makijażujest warta polecenia, Jest to książka odpowiednia dal każdej osoby w każdym wieku,ale idealna również dla osób, które zaczynają się malować lub interesują się kosmetykami i makijażem.


Daniel Czub
Recenzja książki Metro 2033, Dimitry Glukhovsky
Metro 2033 to powieść fantastyczna. Książka ukazała się w Polsce w 2010 roku. Napisał ją rosyjski pisarz Dimitry Glukhovsky. Metro 2033 to pierwsza część trylogii, w której skład wchodzą również Metro 2034 oraz Metro 2035. Powieść opowiada o życiu rosyjskiej społeczności w moskiewskim metrze po wojnie nuklearnej w 2033 roku.
Świat przedstawiony momentami przeraża, na powierzchni żyją zmutowane zwierzęta oraz inne dziwy, a w powietrzu unosi się radioaktywny gaz. Głównym bohaterem powieści Glukovskyego jest nastolatek o imieniu Artem. Przeżywa on niezwykłą podróż po całym świecie metra. W książce często podkreślany jest motyw strachu czy przerażenia moskiewskimi tunelami.
Autor postarał się aby w jego powieści  znalazły się aktualne problemy polityczne, takie jak na przykład rządy totalitarne, walki o zajmowane tereny. Ukazano również złe cechy i zachowania ludzkie- nienawiść do drugiego człowieka czy przemoc. Fabuła książki jest bardzo absorbująca.
Czytelnik przeżywa wydarzenia razem z bohaterem. Akcja dzieje się bardzo szybko. Co chwilę pojawiają się nowi bohaterowie i nagle znikają co nie każdemu się podoba.
Wydarzeń nie da się przewidzieć, powieść Metra zawsze nas czymś zaskakuje. Bohater podejmuje trudne, często kontrowersyjne decyzje, które mają swoje konsekwencje lub czasami okazują się być najlepszymi. Książka jest nieprzewidywalna, ale przez to na swój sposób wyjątkowa.
W książce brakuje wątku miłosnego, co może być powodem niezadowolenia niektórych czytelników. Uważam, że książka, którą napisał Dimitry Glukhovsky pt, Metro 2033 jest godna zwrócenia uwagi i polecenia.

 


Natalia Jarzembowska

Recenzja książki Nowy wspaniały światNowy wspaniały świat Aldousa Huxleya to książka, która bardzo mnie zaciekawiła. Została napisana w XX wieku i wywołała w owym czasie wiele kontrowersji. Początkowo ten świat wydaje się dziwny, obcy i niezrozumiały, może nawet odpychający, jednak po głębokiej refleksji dochodzimy do wniosku, że my żyjemy w tym właśnie świecie...
Głównym tematem książki jest ukazanie antyutopii w roku 2541. Nowy Wspaniały Świat podzielony jest wówczas na Republikę Świata i Rezerwat. Naczelne hasło brzmi: Wspólność, Identyczność, Stabilność. Ludzie w Republice Świata powstają z probówek, a ich cechy są im odgórnie przydzielone (nawiązuje to do dzisiejszego powszechnego problemu in vitro). Natomiast w Rezerwacie ludzie przypominają dzikusów, rządzą się własnymi prawami i mają swoje obyczaje. Różnica pomiędzy nimi jest ogromna do tego stopnia, że ludzie z Republiki urządzają wycieczki, aby móc z bliska przyjrzeć się tej odmienności. 
Z innej perspektywy ten świat można nazwać idealnym, ponieważ nie ma wojen, konfliktów, chorób, bezrobocia, głodu czy typowej dla nas starości. Każdy może należeć do każdego, a prawo nie zabrania spożywania som. 
Jednak temu idealnemu światu brakuje jednej najważniejszej rzeczy- uczuć. Człowiek od urodzenia uczony jest przedmiotowego traktowania innych.
Podsumowując, uważam, że warto przeczytać tę książkę i poważnie zastanowić się nad przekazem autora dotyczącym wspaniałego świata. To bardzo dobra literacka lekcja etyki, skłaniająca do moralnej refleksji we współczesnej konsumpcjonistycznej rzeczywistości.

 


Artur Bredow
Luca Caioli Messi
Książka to biografia znanego piłkarza Leo Messiego. Jest to kolejna biografia o tym piłkarzu, ale pierwsza autora tej ksiązki. Chociaż autor napisał już wiele sportowych biografii to wydaje się najlepsza.
Biografia opowiada o chłopaku z Rosario, który w dzieciństwie cierpiał na karłowatość przysadkową. Jednak ta choroba nie przeszkodziła mu w spełnianiu marzeń. Książka z początku nie jest zbyt ciekawa, zawiera dośc dużą liczbę szczegółów co sprawia, że trudno się ją czyta, ale w miare czytania akcja nabiera tempa.
Polecam tę książkę każdemu fanu piłki nożnej i nie tylko. W książce są zawarte wywiady z między innymi Ronaldinho- byłym piłkarzem ,który grał razem z Messim. Książka dzięki temu jest ciekawsza .


Michał Parsadaniszwili IIIB Recenzja Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego                                             

Niedawno przeczytałem książkę pod tytułem: Kamienie na szaniec którą napisał Aleksander Kamiński. Książka opowiada o losach grupy członków Szarych Szeregów podczas II wojny światowej i poświęceniu i niezwykłym patriotyzmie młodych ludzi. Główni bohaterowie zostawiają wszystko i narażają swoje życia po to aby Polska była wolna.
Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem oraz zawiera autentyczne fakty z okresu II wojny światowej. Kamienie na szaniec to literatura faktu. Autor książki opisuje losy bohaterów: Alka (Aleksy Dawidowski), Zośki (Tadeusz Zawadzki) i Rudego (Jan Bytnar), którzy biorą udział w walce przeciw hitlerowskiej okupacji Warszawy. Chłopcy odznaczają się wielką odwagą i patriotyzmem. Gdy czyta się tę książkę to ma się wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w akcjach dywersji i Małego Sabotażu.
Mnie osobiście książka się podobała, ponieważ opowiada o II wojnie światowej i o tym jak młodzi Polacy walczyli o niepodległą Polskę. Uważam że warto przeczytać tę książkę aby dowiedzieć się Polsce i gdyby nie czyny tamtych ludzi to być może mówilibyśmy teraz w innym języku, a nie ojczystym.

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30