Ankieta


wyniki

Carter Wilson Chłopiec w lesie          Książkę którą chcę polecić do przeczytania to opowieść, Cartera Wilsona Chłopiec w lesie .Historia ta potrafi, trafić głęboko do każdego serca i umysłu. Thiller ten jest niesamowitą i pełną mroku historią. Chłopiec w lesie to debiutancka książka tego autora, przez krytyków porównywana do wczesnej prozy Stephena Kinga i Deana Kontaza, a Wilsona określa się mianem najlepszego współczesnego pisarza thillerów.
          Akcja książki  dzieje się w roku 1981, rozwija się powoli lecz w pewnym momencie występuje szybki przeskok  i akcja przenosi się o trzydzieści lat później. Często w thillerze pojawiają się wspomnienia głównego bohatera, który wraca do lat młodzieńczych i do jednego pamiętnego, i jakże strasznego dnia, do którego nawiązuje prawie cała fabuła. Problematyka utworu nawiązuje do ludzkiej bezsilności i nieradzeniu sobie w ciężkich sytuacjach, na przykład powrót przeszłości w najgorszym z momentów w naszym życiu. Bohaterowie są ciekawie przedstawieni  i na pewno znajdziemy wśród nich nasze odbicie albo przynajmniej osobowość, która przypadnie nam do gustu. Treść zawiera bardzo dużo środków stylistycznych, dzięki czemu możemy sobie wszytko łatwo wyobrazić. Książka ta zawiera również słabe strony, jedną z nich jest rola złego bohatera w powieści, ponieważ została ukazana w dość śmieszny sposób, dlatego czytelnikowi ciężko będzie stwierdzić czy to co robi jest złe. Chłopiec w lesie bez wątpienia nikogo nie pozostawi obojętnym, ponieważ  to bardzo dobry i inteligentnie napisany thiller.  Ta pełna mroku, nieprzewidywalności i wachlarzu emocji groza, jaką daje nam ta książka, sprawi że będziemy do niej wracać myślami.
       Oceniam ten utwór pozytywnie, lecz lekturę poleciłabym jednak zwolennikom mocnych wrażeń, napięcia i emocji, mimo że powieść pozbawiona jest krwawych i brutalnych scen charakterystycznych dla rasowych horrorów, to mimo tego, wwierca się w umysł i przyprawia o dreszcze. Warto ją przeczytać bo może nas wiele nauczyć i przygotować na pewne sytuacje, które mogą nas w życiu spotkać . Przytoczę ma koniec cytat, który odzwierciedla sedno  tej książki: Nie istnieje nic równie silnego jak chęć, żeby zapomnieć; no, może z wyjątkiem siły, która zmusza nas, by pamiętać.

 


Kilka miesięcy temu przeczytałam książkę A.Kamińskiego pt.Kamienie na szaniec.Akcja rozgrywa się w Polsce podczas II wojny światowej.Książka ma dobrze rozbudowaną fabułę i jest oparta na autentycznych wydarzeniach.Czytając lekturę Kamińskiego, cały czas ekscytowałam się akcją.Utwór opowiada o losach Polaków i działaniach Niemców, którzy wtargnęli na nasze ziemie.Warto zauważyć, że książka ma charakter dydaktyczny; uczy szacunku do narodu i miłości do drugiego człowieka.Przybliża czasy okupacji,akcje dywersji i Małego Sabotażu.Poznajemy losy bohaterów narodowych: Jana Bytnara,Aleksego Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego, a także okrucieństwo Niemców wobec narodu polskiego.Wadą książki są liczne nazwy organizacji, które sprawiają trudność w ich zapamiętaniu.
 Uważam, że warto przeczytać tę książkę.Lekturę oceniam pozytywnie, ponieważ z niej się dowiedziałam czym jest przyjaźń i zrozumiałam jaką wartość ma historia mojej ojczyzny.
Zachęcam do przeczytania! To świetny przykład literatury faktu.
Zamieszczone w książce fotografie bohaterów, dokumentów z czasów drugiej wojny światowej, są doskonałym uzupełnieniem tej literackiej lekcji historii.

 


Książka pod tytułem Ostania piosenka, autorstwa Nicholasa
Sparksa, została wydana w 2009 roku. Jest to melodramat.
        Autor w mistrzowski sposób przeniósł czytelników we współczesny nastoletni świat. Przedstawia historię pewnej dziewczyny siedemnastoletniej Ronnie, która z powodu rozwodu rodziców porzuca marzenie zostania pianistką ( od dziecięcych lat jej tata uczył ją grać na pianinie).
           Książka ukazuje perypetię nastolatki na tle konfliktów z rodzicami.
Największą winę za rozpad rodziny Ronnie przypisuje swojemu ojcu. Staję się wobec niego niemiła i uporczywa. Jednakże pod wpływem nowopoznanego chłopaka Willa Blakelela bohaterka zaczyna stopniowo zmieniać swoje postępowanie. 
               Pod koniec wakacji niespodziewanie dowiaduje się o chorobie ojca, co wywołuje ogromy ból w jej sercu, jest załamana. Zaczyna spędzać z nim każdą wolną chwilę. Ronnie dopiero po śmieci ojca decyduje się na powrót do Nowego Jorku. Lektura wywołała na mnie niesamowite wrażenie. Ukazuje problemy, z jakimi zmaga się dzisiejsza młodzież między innymi : skomplikowana sytuacja z rodzicami oraz chłopakiem.
              Po jej przeczytaniu zrozumiałam, że tak naprawdę warto jest wybaczać ludziom, nawet najgorsze błędy, a tym bardziej bliskim, bo nie wiadomo, kiedy mogą od nas odejść.
              Trzeba cieszyć się każdym dniem w swoim życiu i dzielić się szczęściem jak i smutkiem z najbliższymi osobami, dużo ze sobą rozmawiać.
Akcja rozwija się dynamicznie i zaskakująco, a przy tym skłania nas do moralnej refleksji nad ulotnością naszego życia.
                                  Jedynym elementem, który nie podobał mi się w tej książce jest to, że autor nie ujawnił, jak Ronnie zachowywała się po powrocie do domu, jak sobie radziła po stracie ojca. 
                         Z całego serca zachęcam do przeczytania tej książki. Myślę, że powinna wam się spodobać.

 


Kinga Nowak kl.IIc recenzja książki Zostań jeśli kochasz       
      Ostatnio przeczytałam książkę, autorki Gayle Forman,  
pt.  Zostań, jeśli kochasz.  Światowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków.

      Bohaterką powieści jest Mia Hall. Nieśmiała, piękna i utalentowana muzycznie nastolatka, pasjonuje się grą na wiolonczeli oraz muzyką klasyczną.  Mieszka z rodzicami i bratem w Oregonie. Oprócz bliskich, Mia darzy szczególnym uczuciem Adama, który również związany jest z muzyką.

      Pewnego zimowego poranka Mia traci wszystko. Na skutek tragicznego wypadku samochodowego, w którym giną jej rodzice, dziewczyna doznaje stanu dziwnego zawieszenia. Z ciężkimi obrażeniami trafia do szpitala, gdzie musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie. Jaką podejmie decyzję, przekonacie się czytając tę fascynującą książkę.

      Zostań, jeśli kochasz to poruszająca powieść, o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi. Opowiada o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowaniu tego co nadchodzi oraz o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.

      Książka jest formą pamiętnika. Narrator to główna bohaterka, Mia Haal. Choć, powieść napisana jest przystępnym językiem i szybko ją się czyta, to jednak, zdarzają się zbyt długie opisy sytuacji, co chwilami powodowało u mnie znudzenie.

      Moim zdaniem warto przeczytać tę powieść, by choć na chwilę zastanowić się nad swoim dotychczasowym życiem. Może warto coś w nim zmienić? Może wybrać inną drogę, niż ta którą dotychczas podążamy?


Dominika Tynecka, kl. 2c
Recenzja książki Miasto kości - Cassandry Clare 
             Miasto Kości, to jedna z sześciu części Darów Anioła, autorstwa Cassandry Clare. Książka opowiada o nastoletnim życiu Clary Fray, mieszkającej wraz z mamą w Nowym Yorku. Dziewczyna przyjaźni się z Simonem, na którego wsparcie zawsze może liczyć. Życie bohaterki zmienia się od czasu jej wizyty w klubie. W tym momencie zostaje porwana jej matka, a w domu unoszą się demony. Clary poznaje Nocnego Łowcę o imieniu Jace. Tak zaczyna się historia nastolatki. 
             Świat przedstawiony przez autorkę pobudza w czytelniku wyobraźnię. Największą uwagę przywołuję potomstwo aniołów i ludzi. To właśnie oni są Nocnymi Łowcami. Ich celem jest walka dobra z negatywnymi, demonicznymi postaciami, próbującymi zniszczyć cały świat. 
             Clary i Jace, czyli główni bohaterowie, wzbudzają największy zachwyt. Oboje zostali bardzo dokładnie przedstawieni przez autorkę. Podczas czytania lektury, jesteśmy świadkami ich przemiany. Głowna bohaterka prowadząc dotychczasowe, spokojne życie, zmienia pogląd na rzeczywistość. Clary staje przed nowymi, niebezpiecznymi wyzwaniami, którym musi sprostać. Jace natomiast,  w obliczu zaistniałej sytuacji, jaką było poznanie Clary, stał się osobą uczuciową i doceniającą wartość miłości. 
             Uważam, że książka jest interesująca i do samego końca utrzymuje czytelnika w napięciu. Ukazana walka dobra ze złem, wywołuje podekscytowanie. Z tą książką niełatwo się rozstać. Budząca się ciekawość, zachęca do przeczytania następnej części. Śmiało mogę polecić Miasto Kości osobom, które chcą się przenieść w świat fantazji.

 


 

Paulina Hoffmann kl.2C Recenzja  Will Grayson , Will Grayson

Will Grayson, Will Grayson, autorstwa Johnego Greena i  Davida Leuithana, to kolejna kultowa książka, którą przeczytałam. Czytając książki Greena i Leuithana  czuję jakby kierował je tylko do mnie. 
Jego twórczość jest oryginalna i w każdej z jego perełek, można znaleźć wiele ciekawych rad, które później mogą przydać się w życiu. 
Tak też było w przypadku tej książki. Historia opowiada o losach dwóch chłopaków, którzy noszą to samo imię i nazwisko, lecz nie mają o tym pojęcia. Pewnego dnia spotykają się zupełnie przypadkiem na ulicy, przez to ich życie znacząco zmienia się. 
Nigdy wcześniej się nie widzieli, nie są ze sobą spokrewnieni, dlatego przeżywają szok. Nie zdają sobie sprawy, że przez tę sytuację już nic nie będzie takie samo. 
Książka ta jest oryginalna, nie tylko przez fascynującą fabułę, ale również dzięki temu, że pisały ją dwie osoby. Jest to dla mnie z jednej strony zadziwiające, a z drugiej niesamowite, że dzięki współpracy, można wykreować wspaniałą, interesującą powieść. Każdy z bohaterów ma swojego właściciela, losy pierwszego Willa Graysona pisane są przez Greena, natomiast drugiego przez Davida. Will pierwszy jest bardzo skryty w sobie, nie sprzeciwia się i woli stać na uboczu, drugi zaś jest jego przeciwieństwem. 
Książka ta nie jest o żadnym z Willów, bardziej o przyjaźni i relacji międzyludzkich, które nie zawsze są zrozumiane. 
Czytając, można się popłakać zarówno ze smutku jak i ze śmiechu. Szybko można się zżyć z bohaterami, a sama lektura jest bardzo przyjemna. 
Tę książkę poleciłabym osobom, które tolerują homoseksualizm, ponieważ fabuła nawiązuje do problematyki. Autorzy stworzyli bardzo interesującą historię, niosącą pocieszenie oraz ukazująca jak ważna jest przyjaźń jak i jej docenienie.

 


Kajetan Nowakowski

Recenzja książki
Zostań, jeśli kochasz
autorstwa Gayle Forman

Autorką powieści Zostań, jeśli kochasz, czyli książki, do lektury której chciałbym dzisiaj zachęcić, jest Gayle Forman. Urodzona 5 czerwca 1970 roku Amerykanka słynie z utworów przeznaczonych głównie dla młodych odbiorców. Spod jej pióra wyszły dzieła takie jak: Byłam tu, Ten jeden dzień czy Ten jeden rok, jednak największą sławę przyniósł jej światowy bestseller pt. Zostań, jeśli kochasz.

Fabuła książki opowiada o nastoletniej dziewczynie Mii Hall. Ma ona wszystko, czego potrzeba do pełni szczęścia: wspaniałą rodzinę, prawdziwą przyjaciółkę, kochającego chłopaka i niezwykły talent. Jednak pewnego dnia, jadąc samochodem z rodzicami i bratem, ulega poważnemu wypadkowi, wskutek którego umierają jej najbliżsi, a ona sama znajduje się w stanie zawieszenia. Musi zdecydować czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując znaleźć odpowiedź wspomina swoje dotychczasowe życie.

Powieść bardzo dobrze ukazuje walkę Mii z samą sobą. Pojawiają się pytania: żyć, czy umrzeć? Zostać, czy odejść? Bohaterka próbuje znaleźć na nie odpowiedź. Zdaje sobie sprawę, że jeśli odejdzie, sprawi tym wiele cierpienia swoim najbliższym, ale wie, że jeśli zdecyduje się żyć, nic już nie będzie takie samo.

Zostań, jeśli kochasz porusza problem bolesnej straty najbliższych. Ale przede wszystkim kwestię miłości Adama i Mii, czyli dwójki młodych ludzi o zupełnie różnych gustach i charakterach. Mia -  spokojna, lubiąca muzykę klasyczną indywidualistka, a Adam - energiczny rockmen grający w zespole. Mimo dzielących ich różnic świetnie się rozumieją, jednak nie oznacza to, że nie dochodzi pomiędzy nimi do sporów. Zazdrość, odmienne poglądy, niezdecydowanie - wszystkie te postawy prowadzą do kłótni, które trwają nieraz całe tygodnie. Autorka trafnie ukazuje problemy i dylematy, z jakimi się borykają młodzi ludzie. Wskazuje, że nie zawsze rzeczywistość odpowiada ich wyobrażeniom. Ale przede wszystkim przedstawia potęgę miłości, która, jeśli jest prawdziwa, pomaga w wyprowadzeniu młodych ludzi z każdej trudnej sytuacji.

Największą zaletą omawianej książki jest sam oryginalny pomysł przedstawienia historii Mii - balansowanie na granicy życia i śmierci, stan zawieszenia, w którym znajduje się bohaterka, a także przechodzenie pomiędzy wspomnieniami a teraźniejszością.

Do atutów tej książki należy także użycie prostego, zrozumiałego dla młodego odbiorcy języka oraz ciekawe opisy miejsc, sytuacji i relacji. Dużym plusem powieści są dialogi, które dla współczesnego młodego czytelnika brzmią bardzo wiarygodnie.

Inną zaletą utworu jest sposób przedstawienia wątku miłosnego. Autorka nie idealizuje uczucia Mii i Adama. Para na kartach książki boryka się z problemami, często dochodzi do sporów, a młodzi nieraz nie akceptują wzajemnie decyzji partnera. Mimo to są gotowi do kompromisów i poświęceń wobec siebie, kochają się.

Autorka bardzo trafnie ujęła ogromne znaczenie muzyki w życiu głównej bohaterki i jej chłopaka. To właśnie miłość do muzyki ich połączyła i spaja ich związek. Nietrudno dostrzec, że jest to ich wielka pasja, która nieraz pełni także rolę odskoczni od problemów życia codziennego.

Polecam sięgnięcie po Zostań, jeśli kochasz. Każda minuta na jej przeczytanie jest warta poświęcenia. Lektura zaś skłania do wielu refleksji - ,,Umieranie jest proste. To życie jest trudne, ,,Pamiętać znaczyłoby tracić na nowo. Pozwala także docenić wsparcie rodziny, a nawet sam fakt jej posiadania, nad czym zbyt często młodzi ludzie przechodzą do porządku dziennego. To wszystko dzięki opisywanym przez główną bohaterkę wydarzeniom, dzięki którym możemy poznać jej nastroje, wczuć się w jej emocje, zrozumieć sytuację, w której się znalazła i przeżywać zdarzenia razem z nią. Powieść afirmuje miłość i przedstawia jej moc. Nie tylko tej pomiędzy zakochanymi, ale także miłość, którą rodzice obdarzają dziecko.

 


Igrzyska śmierci
Julia Wieczorek kl. 2c 

Igrzyska śmierci to powieść, która ma wielu fanów na całym świecie. Autorka Suzanne Collins otworzyła sobie tą właśnie książką drogę do dalszej kariery.
Igrzyska śmierci to historia młodej dziewczyny, mieszkanki jednego z dwunastu dystryktów, którymi rządzi okropny Kapitol. Raz w roku organizują dożynki, czyli dzień losowań dziewczyny i chłopaka z każdego dystryktu, aby walczyli na śmierć i życie ku uciesze mieszkańców Kapitolu. 
Główna bohaterka zastępuje swoją siostrę w walce o życie i musi przetrwać, aby wrócić do domu. Postacie książki da się polubić, choć niekiedy można zdenerwować się poczynaniami jednego z bohaterów. Akcja jest nieprzewidywalna i bardzo dynamiczna, szczególnie na arenie w Kapitolu. Przyjemnie się ją czyta i zapiera dech w piersiach. Zakończenie jest bardzo zaskakujące więc warto ją przeczytać.
Uważam, że powieść jest fascynująca, nietypowa i warta przeczytania, ponieważ czas akcji zupełnie różni się od naszej teraźniejszości. Akcja dzieje się w przyszłość w Ameryce po wojnie domowej nowego państwa Panem.
Fascynująca jest też dlatego, że ukazuje czytelnikom życie najbiedniejszego z dystryktów, okrucieństwo ludzi, chęć władzy za wszelką cenę i walkę o przetrwanie.
W Książce monotonne i spowalniające akcję są opisy uczuć głównych bohaterów. Jednak nie wpływa to w sposób znaczny na obniżenie wartości książki dlatego Igrzyska śmierci polecam do przeczytania.


Wojtek Giełda

Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry

Przypowieść Mały Książę autorstwa Antoine de Saint-Exupéryego wydano w 1933 ,w Nowym Jorku , przetłumaczono na ponad 270 języków i sprzedano w 140 milionach egzemplarzy. Utwór ten należy do klasyki światowej literatury.
Czytając tę książkę obserwujemy dwa światy: świat dziecka, czyli Małego księcia i dorosłych, czyli: Króla, Próżnego, Pijaka, Latarnika, Bankiera, Geografa. Autor podkreśla ,że próżność, pogoń za pieniędzmi i władzą, dominują życie ludzi, zapominamy o takich wartościach jak miłość, przyjaźń, odpowiedzialność.
Książka jest dobrym poradnikiem życiowym, ponieważ posiada wiele sytuacji z życia. Ma także wspaniałe sentencje życiowe, np. Wśród ludzi jest się także samotnym. 
Od samego początku polubiłem Małego Księcia ;zawsze był szczery, troskliwy i kochał osoby ,które były dla niego ważne (różę). Przypowieść Exupéryego czyta się z zainteresowaniem i zaciekawieniem, zagadką są losy i zakończenie przygód Małego Księcia
Czytając tę lekturę zrozumiałem jaką ważną role odgrywa miłość i przyjaźń w naszym życiu. Książka jest godna polecenia zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.


Paulina Kwiatkowska IIc
J.R.R.Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem 

Hobbit, czyli tam i z powrotem to pierwsza powieść Johna Ronalda Reuela Tolkiena, który został najlepszym pisarzem XX wieku. Powieść należy do lektur szkolnych. Książka ma objętość około trzystu stron, które według mnie warto przeczytać.
Książka opowiada o losach hobbita - Bilba Bagginsa, który wiedzie spokojne życie, gdy nagle wszystko diametralnie się zmienia. Do hobbita zawitał czarodziej Gandalf wraz z trzynastoma krasnoludami. Muszą dotrzeć na Samotną Górę i rozprawić się z potężnym smokiem Smaugiem. Zabierają ze sobą Bilba i ta wyprawa zmieni jego dotychczasowe życie. 
Język powieści był zrozumiały. Poprzez barwne opisy łatwo wyobrazić sobie świat Trzeciej Ery. Autor co chwilę wprowadza nowe wydarzenia, przez co rozwój akcji potrafi zaskoczyć czytelnika. Przez całą książkę obserwujemy poczynania dzielnego hobbita, dlatego staje się on bliski wielu czytelnikom.
Hobbit jest bardzo dobrą powieścią fantasy. Książka uczy nas, że warto pokonywać trudności i strach. Książkę polecam wszystkim, a w szczególności miłośnikom literatury fantasy.


Recenzja Książki- Katarzyny Bereniki Miszczuk Wilk
Powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk pt.:Wilk została wydana w 2006 roku.
Akcja utworu rozpoczyna się od przeprowadzki młodej Margo Cook wraz z rodzicami do Wolftown. Gdy nowa uczennica pojawia się w szkolę,wydarzenia nabierają tempa... Z tą nieśmiałą, choć pełną ukrytych talentów dziewczyną splotą się losy bohaterów,a szczególnie z tajemniczym Maksem Stoneyem.
Bohaterka szuka akceptacji i zrozumienia, znajduję prawdziwą przyjaźń i wielką miłość. Warto podkreślić, że Margo jest narratorką u równocześnie główną bohaterką, opowiada o nagłych zwrotach akcji i humoru, o perypetiach pewnej grupy nastolatków, których spotykają niesamowite, ale czasem przerażające przygody. Nieprzewidywalna akcja to z pewnością zaleta tej historii. Powieść napisana stylem lekkim, łatwym w odbiorze.
Książka sprawia dużą przyjemność w czytaniu oraz skłoniła do myślenia nad rzeczywistością, nad nauką i jej możliwościami (np. wyleczenie z choroby, która niegdyś była nieuleczalna, protezy wstawione w miejsca utraconych kończyn, dokładne badania dotyczące budowy, anatomii zwierzęcej, jak i ludzkiej) Problematyką powieści jest laboratorium naukowe, które prowadzi nielegalne badania nad wszczepieniem wilczych genów do ludzkich, co daje możliwość zmiany postaci. Margo jest szaloną nastolatką z burzą pomysłów i swych idei.
Książka nauczyła mnie, że pomimo wszelakich przeciwności losu warto wesprzeć się na pomocy przyjaciół i realizować podjęte działania.


Nataia Stankiewicz 2c -

Życie Pi
Życie Pi to książka kanadyjskiego pisarza Yanna Martela. W roku 2002 została nagrodzona Nagrodą Bookera. Z pozoru książka opowiada o wręcz nieprawdopodobnej historii szesnastoletniego chłopca, który po zatonięciu statku znajduje się w szalupie z tygrysem o imieniu Richard Parker. Jednak to jedynie pozory, ponieważ hstoria ma również drugie dno.
Powieść zawiera elementy fantastyczne, które dodają całości odrobiny magii. Tajemnicza wyspa pożerająca w nocy ludzi, świecące meduzy, to tylko niektóre elementy baśniowe w powieści.
Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich opowiada o dzieciństwie Piscine Pi Patela. Kolejną częścią powieści jest walka o przeżycie na środku Oceanu Indyjskiego. Ostatnią, a zarazem najważniejszą jest próba wytłumaczenia całości utworu. 
Kolejnym wartym uwagi elementem jest stosunek głównego bohatera do Boga i wiary. Pi jest wyznawcą aż trzech religii, przez co nie jest akceptowany przez rówieśników. Ta historia skłania do wielu refleksji o roli wiary w naszym życiu (także we współczesności). 
Akcja powieści nie jest do końca możliwa do przewidzenia. Niejednokrotnie bohater zadziwia nas swoją pomysłowością i odwagą. Pokazuje czym dla wielu jest nadzieja i jak łatwo ją stracić.
Powieść zawiera elementy fantastyczne, które dodają całości odrobiny magii. Tajemnicza wyspa pożerająca w nocy ludzi, świecące meduzy, to tylko niektóre elementy baśniowe w powieści. 
Utwór jest pewnego rodzaju metaforą, a dopiero w trzeciej części przedstawiony jest jego rzeczywisty sens. Zebra jest porównywana do rannego marynarza, hiena do niesympatycznego kucharza, orangutan do matki Pi, natomiast sam chłopak został ukazany jako tygrys. 
Jednak jak każda książka, Życie Pi ma również i swoje minusy. Powieść jest napisana w formie reportażu, co urozmaica i wyróżnia utwór, jednakże dla niektórych ten styl pisania może być trudny i nie każdemu może on odpowiadać. 
Powieść opisuje nieustanną walkę Pi o przetrwanie, opowiada o niezwykłej walce w dążeniu do celu oraz pokazuje, że niekiedy nadzieja jest tym, co nam pozostaje. 
Książka zmieniła moje spojrzenie na świat. Pokazała jak bardzo ludzie wyolbrzymiają swoje problemy, w kontekście do tragedii wielu ludzi. Książka zdecydowanie godna jest polecenia.


Jan Koperski klasa 2 C
Napisz recenzje dowolnej książki
Hobbit- czyli tam i z powrotem     J. R.R. Tolkiena                                

              Hobbit - czyli tam i z powrotem to dzieło z gatunku fantasy,autorstwa J. R.R. Tolkiena.
           Tematem utworu jest podróż, której celem jest odzyskanie skarbu, będącego w posiadaniu smoka Smauga. Główny bohater Bilbo Baggins,to hobbit,który do tej pory był związany tylko i wyłącznie ze swoją norką.Jego spokojne życie zostaje zmienione,gdy odwiedza go czarodziej Gandalf .Bilbo zostaje wybrany na towarzysza wyprawy, by odzyskać skarby .Mimo obaw i przeszkód Bilbo wyrusza w podróż z krasnoludami.
             Bilbo, jest postacią, której nie da się nie lubić: pogodny, pełen wigoru, jest miłą postacią wśród grupy dość ponurych krasnoludów.Hobbit wraz z upływem czasu zmienia się  traci swój pedantyzm.Przestaje dbać o rzeczy, które w podróży nie są istotne.To przykład bohatera homo viator .  
         Bardzo zafascynowały mnie opisy przyrody,ponieważ mają dużo środków poetyckich, dzięki czemu tworzą bardzo plastyczny obraz, który da się łatwo wyobrazić .Dużą zaletą jest narracja .W niektórych momentach podobało mi się połączenie elementów śmiesznych i przerażających. Fabuła utworu jest bardzo ciekawa, a lektura jest łatwa i przyjemna w odbiorze.          
           Książka jest naprawdę godna polecenia, gdyż rozwija wyobraźnię i może nas nauczyć postawy dobrego przyjaciela .


Maksymilian Woźniak 2c
Temat: Recenzja  Książki ,,Hobbit tam i z powrotem J.R.R.Tolkien
Książka pt, Hobbit tam i z powrotem , została napisana przez J.R.R Tolkiena w 1937 roku, opowiada o przygodzie pewnego hobbita Bilbo Bagginsa. Jest to przykład literatury fantasy.
Fabuła książki opierała się na odzyskaniu Samotnej Góry gdzie spoczywa wielki skarb krasnoludów. Podczas czytania książki każdy był zauroczony i zachwycony rozwojem akcji ale, nie każdemu podoba akcja w książce gdyż jest powolna lub najzwyczajniej nudna, lecz gdy już zaczniesz czytać to nie możesz oderwać od niej oczu. W niektórych fragmentach książki możemy zauważyć wątki poboczne jak historia krasnoludów i historia Miasta nad Jeziorem.  Jedną z moich ulubionych rzeczy zawartych w książce były to szczegółowe opisy miejsc które potrafiły wyobrazić niebezpieczeństwo z jakim musieli walczyć bohaterowie oraz  opisy niektórych walk, jest to ważna zaleta książki. Po przeczytaniu można zauważyć że tytułowy hobbit jest przykładem bohatera dynamicznego, z domownika staje się wielkim podróżnikiem.  
Polecam książkę fanom fantasy, fabuła książki potrafi nie tylko zachęcić młodzież ale również dorosłych.


Julia Urbaniak

Recenzja książki pt. Dziewiąty Mag A.R. Reystone

Alice Rosalie Reystone to autorka książki Dziewiąty Mag . Akcja rozgrywa się w Dziewięciu Miastach, w świecie równoległym do naszego. 
W utworze zachwyciły mnie wspaniałe opisy przyrody jak i sytuacji, dzięki którym możemy doskonale wyobrazić sobie otaczający świat .
Ciekawe były też wątki miłosne, mimo że miłość między kobietą a mężczyzną była zakazana, a ludzie istnieli za pomocą losowania . Główna bohaterka to Ariel-ponad 30-letnia kobieta, która mieszka z córką i trzema kotami . Jej zadaniem jest uratować smoki , które zachorowały z niewiadomych powodów . 
Ariel Marcusa, z którym spędza większość czasu, przezywają wspaniałe przygody oraz spotykają wiele magicznych istot np. małe leśne bagienniki, potężne i dumne centaury, czy choćby niebezpieczne wampokruki.
Nie spodobał mi się jednak brak informacji, o tym, np. dlaczego elfy nie mogą kłamać i w jaki sposób Xsaviery Di Ordon dostał się na tereny Dziewięciu Miast.
Mimo tego była to najlepsza książka którą przeczytałam.
Książka ta wiele razy poruszyła mnie do łez przez niespodziewane  zwroty akcji . Śmiałam się gdy Ariel żartowała z Efrema, cieszyłam się gdy dosiadała swojego pegaza . Przygody przeżywałam razem z bohaterką. 
Książka nauczyła mnie walczyć o to, co się kocha i nie poddawać się mimo przeciwności losu.


Miłosz Wiśniewski 2C, recenzja książki Jo Nesbo. 
 
Akcja odbywa się w miejscowości Oslo w Norwegii. Sonny Lofthus - bohater książki po osiągnięciu 18 lat znajduje się w najpilniej strzeżonym więzieniu, odsiaduje za dwa okrutne morderstwa.  Jest cichym i nieśmiałym człowiekiem. W więzieniu nie stawarza specjalnych problemów. Akcja książki rozwija się dynamicznie. Autor przeniósł nas w specyficzny świat kryminalistów. Przygody i sposób postępowania bohatera powodują, że zastanawiamy się nad złem i postępowaniem morderców. Wątki kryminalne przeplatają się ze sobą motywując Sonnego do wykrycia przyczyny samobójstwa ojca. Dzieje głównego bohatera przestrzegają i ukazują skutki zażywania narkotyków. Sonny Lofthus pisze językiem zrozumiałym co ułatwia poznanie nieznanego nam świata więzień i kryminalistów. Czy Sonny rozwiązał rodzinną zagadkę? Dowiecie się po przeczytaniu tego utworu literackiego. 
Moim zdaniem książka Syn autora Jo Nesbo jest wartą przeczytania. To bardzo dobry kryminał. Autor sprawił, że książka zaciekawi wielu odbiorców.

Jakub Stawicki 2c
Temat: Recenzja D. Glokhovski ,,Metro 2033
 
,,Metro 2033 jest to książka fantastyczna z lekką nutką survivalu. Niedawno wydana na polskim rynku przez Dmitrya Glukhovskiego.
Akcja toczy się w roku 2033 kiedy po wojnie atomowej, na planecie nie dało się mieszkać. Ludzie szukali schronów w bunkrach. A jednym z nich, w którym toczy się akcja jest potężna sieć moskowskiego metra. Na niewielkich stacjach zamieszkiwała ludność. Każda ze stacji miała własne zasady, armię i fabryki rzeczy i żywności. Jednak były też stacje gdzie ludzie prowadzili handel, było dużo złodziei i stalkerów. Społecznicy wyznawali różne religie. Żyli tam nie tylko ludzie, ale zmutowane 
stwory. Pomiędzy stacjami nadal toczy się walka o terytorium. w jednej z tych wojen     uczęszczał dwudziestoparoletni Artem, który nigdy nie widział powierzchni, i zastanawia się nad sensem życia, czy ludzie w ogóle wyjdą z tego metra na powierzchnię.
Jest to moja ulubiona książka, podobna pod wydaniem problematyki do książki ,,Mad Max Georgea Millera. Akcje są nie do przewidzenia i trzymają w napięciu. Podoba mi się w niej to że ma wiele części, jednakże brakuje mi w niej lepszego zakończenia.

Kacper Gapczyński IIc
Temat: Recenzja książki pt.  Hobbit, czyli tam i z powrotem
Jedną z książek, które ostatnio przeczytałem był Hobbit, czyli tam i z powrotem, autorstwa J.R.R. Tolkiena. Pisarz ten został uznany przez czytelników Timesa pisarzem  XX  wieku. Sukces, jaki wydany w 1937 roku odniósł Hobbit, zachęcił Tolkiena do tworzenia kolejnych historii o Śródziemiu.
Hobbit to powieść przygodowa. Jej tematem, a zarazem główną atrakcją jest podróż krasnoludów i hobbita przez pustkowia i Mroczną Puszczę  w stronę Góry.
Czytając Hobbita można było odczuć narastające napięcie, gdy drużyna zbliżała się do celu wyprawy. Akcji nie dało się przewidzieć, ponieważ drużynę często spotykały nieprzyjemne niespodzianki.
Wyruszenie Bilba w podróż stanowiło przewrót w jego dotychczas spokojnym życiu. Cenił on sobie wygodę i przyjemności, a przygody kojarzyły mu się z niewygodą i przykrościami, jednak ta wyprawa znacząco zmieniła jego życie. Z domatora stał się bohaterem homo viator.
Dzięki bogactwie szczegółowych opisów, zawartych w powieści, można było poczuć się jak jeden z członków drużyny.
Książka ta bardzo mi się spodobała, ponieważ nawiązanie tematem do smoków i skarbu, pozwoliło na mentalny powrót do dzieciństwa.
Nie podobało mi się zachowanie elfów, ponieważ te istoty zawsze kojarzyły mi się z zabawą i śmiechem, a w książce zostały pokazane jako wrogie i odpychające.
Hobbit, czyli tam i z powrotem nauczył mnie, aby zawsze wierzyć w przyjaciół i nie porzucać ich w biedzie.

Krzysztof Jankowski 2c
Stary Człowiek i Morze
Autorem książki jest Ernest Hemingway,urodzony 21 lipca 1899r. Fabuła książki opowiadania o 70-letnim rybaku Santiago,który przez osiemdziesiąt dni nie mógł złowić ryb. Traktuje także o tym,że jego młody przyjaciel Manolin potrafi to pocieszać w chwilach największego smutku. W końcu los uśmiecha się do rybaka i osiemdziesiatego dnia łowiectwa on wyjątkowo dużą rybę-marlina. 
 
To właśnie upór rybaka Santiago zainspirował mnie do napisania recenzji tego opowiadania. Stary człowiek i morze ukazuje nam prawdę, że jeśli będziemy wytrwali, to osiągniemy nawet najtrudniejsze cele. Przynajmniej mnie lektura skłoniła do takowych refleksji.Ponadto żadna wcześniejsza przeczytana książka nie była tak dynamiczna i tak fascynująca, jak ta. Podziwiam także opisy przyrody,natury oraz zmagania Hemingwayowskiego bohatera. Polecam ją głównie dlatego, że dla każdego zarówno młodego, jak i dojrzalszego czytelnika, możesz stać się ona pretekstem do głębokich przemyśleń.

Książkę, którą chciałabym polecić do przeczytania, to powieść autorstwa Ewy Nowak, pod tytułem Drzazga. Została wydana 2012 roku, w serii miętowej. 
         Książka nawiązuje do codziennych problemów nastolatków, jakimi są brak akceptacji i trudne sprawy codzienne. 
         Uczy, że nie można oceniać książki po okładce, ponieważ trzeba najpierw zrozumieć, jakie są przyczyny danego zachowania, zamiast osądzać bezpodstawnie drugą osobę. Ściślej mówiąc, powieść przedstawia życie dwóch sióstr wychowywanych przez samotną matkę, która jest nauczycielką. Dziewczynki mają ze sobą, złe relacje, jedna jest wzorową uczennicą i ma doskonałe relacje z mamą, a druga wręcz przeciwnie. 
          Lektura ma także wątki miłosne, przedstawia te dobre i te złe decyzje podejmowane w sprawach sercowych. Na szczęście wszystko kończy się dobrze. Siostry godzą się ze sobą, a relacje z mamą, poprawiają się. 
           Myślę, że podjęłam dobrą decyzję, o wyborze tej lektury. Książka trzyma w napięciu i na pewno zaciekawi wiele osób. Uczy także doceniać rolę rodziny i dobre relacje dzieci z rodzicami. 

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30