Ankieta


wyniki

Ksiażkę pod tytułem "Gwiazd naszych wina" napisał John Green.Głównymi bohaterami są : Hazel Grace i Augustus.Jest to para, którą połączyła miłość pomimo wszystko.Hazel choruje na raka, nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół a jej jedynym wsparciem, do momentu poznania Augustusa, są jej nadopiekuńczy rodzice. Książka opisuje sytuację dwojga nastolatków, którzy musieli stawić czoła przeciwieństwom losu. Poznali się na spotkania grupy wsparcia dla chrych na raka. Cała akcja rozwija się po ich zapoznaniu. Tę książkę powinni przeczytac szczególnie nastolatkowie ponieważ jest to doskonały przykład miłości i przyjaźni. Pokazuje, co to jest prawdziwy problem i uczy, by się nie poddawać, nawet jeśli jest bardzo trudno. Prawdziwym skarbem człowieka jest zdrowie, a to zostało im odebrane. Uważam, że jest to bardzo wzruszająca książka dla każdego. Polecam ją wszystkim bez wyjątku nawet tym o twardych sercach.

 


Recenzja książki pt. "Igrzyska śmierci" - Adam Miszkiewicz

 

Po licznych powodziach i kataklizmach warunki życia w Ameryce Północnej znacznie się pogorszyły. W momencie, gdy ludzie głodują i walczą o przetrwanie, władzę postępem obejmuje Kapitol. Jest otoczony trzynastoma dystryktami dostarczającymi pożywienie i wszelkie dobra materialne. Jednak szybko wybucha powstanie. Wojna kończy się brutalną klęską dystryktów. W wyniku krwawej rzezi dystrykt trzynasty zostaje doszczętnie zniszczony oraz wprowadzono głodowe igrzyska zwane igrzyskami śmierci. Główną bohaterką oraz narratorem jest Katniss Everdeen, która razem z Peetą będzie przeżywać zmagania na arenie. Fabuła w tej książce jest bardzo ciekawa. Akcja jest szybka i bardzo fajnie się to czyta. Książka zwraca nam szczególną uwagę na ludzkie okrucieństwo i szerzącą się propagandę. Naprawdę chciałbym pogratulować autorce tej książki Suzan Collins, bo stworzyła niesamowite dzieło, które długo zostanie mi w pamięci.

 


Filip Borowski, klasa IB

Recenzja książki pt. "Dziewiąty Mag"

Jest to książka typu fantasy. Została napisana przez polską pisarkę znaną pod pseudonimem A.R.Reystone. Akcja powieści rozgrywa się w czasach teraniejszych. Główna bohaterką jest Ariel Odgeon - lekarz weterynarii i matka ośmiolatki.Jej życie diametralnie się zmienia od czasu, gdy spotkała tajemniczego mężczyznę - Fabiena Twierdził on, iż jest elfickim oficerem i że zesłano go tutaj, by sprowadzić Ariel do "jego" świata, ponieważ według niego tylko ona zdoła zaradzić dziwnej epidemii wśród smoków.Kobieta uważa go za szaleńca. Po jakimś czasie odkrywa, że wszystko co powiedział Fabien, jest prawdą.Książka ta jest dopiero początkiem wspaniałem trylogii godnej poświęcenia odrobiny czasu i zainteresowania.

 

 


Książka pt. "Gwiazd naszych wina"  - Patrycja Świątek 1b 
 
Jest to powieść romantyczna. Głównymi bohaterami są : Hazel Grace i Augustus. Jest to młoda para która poznała się na spotkaniach grupy wsparcia. Hazel od dzieciństwa choruje na raka, dlatego nie chodzi do szkoły, ani nie ma przyjaciół. Do tej pory jej jedynym wsparciem była rodzina, lecz gdy poznała Augustusa wszystko się zmieniło. Uważam ze książka zainteresowała by zarówno nastolatków jak i dorosłych. Książka pokazuje że osoby chore maja dużo więcej problemów a mimo tego walczą do końca i się nie poddają. 

"Charlie i fabryka czekolady"

 "Charlie i fabryka czekolady" to powieść fantasy autorstwa Roalda Dahla.
Książka ta została wydana w 1964 r. Dwa razy doczekała się ekranizacji.
Powieść opowiada o historii Charlie'ego, który pochodzi z biednej rodziny. Chłopiec uwielbia czekoladę, ale ze względu na sytuację
finansową rodziny może pozwolić sobie na tylko jedną w roku, w dniu swoich urodzin. Rozpakowując czekoladę natknął się złoty talon, czyli
bilet wstępu do fabryki czekolady. Chłopiec udaje się do fabryki i przeżywa w niej niesamowite przygody.
Książka ta była jedną z niewielu lektur, które udało mi się przeczytać do końca. Powieść pokazuje, że najważniejsza jest rodzina,
a pieniądze to nie wszystko. Najbardziej polubiłem Umpa-Lumpy - małestworzonka zamieszkujące fabrykę. Nie przypadły mi do gustu postacie Augustusa Gloopa - zarozumiałego, grubego chłopca uwielbiającego czekoladę i Veruca'i Salt - rozpieszczonej dziewczynki.

 
Książka którą przedstawiam nosi tytuł "7 razy dziś". Napisała ją Lauren Olivier.
Opowieść jest bardzo ciekawa. Sam, czyli główna bohaterka jest bardzo ładna i popularna. Ma swoje ulubione przyjaciółki i również przystojnego chłopaka Roba.
Książka opowiada o tym, że w dniu Walentynek, czyli w Anglii w dniu Kupidyna, Sam wraz z przyjaciółkami wybiera się na domówkę. Kiedy dziewczyny wracają z imprezy, oślepia je światło samochodu jadącego z naprzeciwka. Wpadają w niekończącą się pustkę. Sam myśli, że umarła. Następnego dnia budzi się w swoim łóżku. Tylko znowu jest 12 lutego. nie wie co się dzieje. Czy to kara ją spotkała?
Moim zdaniem warto przeczytać tą książkę ponieważ, jest ona ciekawa i dużo się w niej dzieje.

Książka pt. ,,Pianista" została napisana przez Władysława Szpilmana. W
1945 roku po wojnie została napisana, w 1946r. wydana. Okaleczona i
okrojona przez cenzurę.
  Po upływie ponad 50 lat książka ukazała się ponownie już nie
  objęta cenzurą. Wzbudziła wielkie zainteresowanie całego świata. W
  1999 roku znalazła się na liście najlepszych książek.
  Książka oparta jest na faktach. Są w niej zawarte wspomnienia
  Andrzeja Szpilmana i jego bliskich z okresu II wojny światowej.
  Większość wydarzeń zawartych w książce dzieje się w Warszawie.
  Jest tam opisane trudne życie w getcie, ciężka praca oraz ukrywanie
  się przed Niemcami, pomoc bliźniemu i wiele innych wydarzeń.
  Ta książka to 213 stron życia Żydów w getcie i innych którzy tam
  trafili przez pomyłkę i o tych Żydach, którzy tam nie trafili.
  Tę książkę  powinien przeczytać każdy, aby poznać krótką
  historię tych ludzi.
          Patrycja Baranowska

 


                                                         RECENZJA  

Jedną z moich ulubionych ksiązek są " Opowieści z Narnii '' - Lew , Czarownica i stara szafa. Książka została napisana przez C.S Lewisa. Głównymi bohaterami sa : Piotr , Zuzanna , Edmund i Łucja. Jest najbradziej znaną częścią cyklu . Znalazła się na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych. Ksiązka zawiera elementy fantastyczne. Piotr , Łucja , Zuzanna i Edmund przeżywają niezwykłe przygody w krainie zwanej Narnią . Jest to kraina rządzona przez Białą Czarownice ,  władczynie złą , okrutną i pragnącą podporządkować sobie wszystkie stworzenia , a opornych i nieposłusznych zamienia  w kamienne posągi . Lew oznacza w książce potegę i władce puszczy .  Stara szafa realny mebel stojący w każdym domu , pod wpływem dziecięcej wyobraźni może stać się wszystkim. Czarownica , to postać ze świata baśni , fantazji .  To zła ,  okrutna wyniosła, choć piękna istota. 

 


Recenzja książki "Buszujący w zbożu"

Hubert Rozmarynowski 1B

Autorem powieści "Buszujący w zbożu" jest Jerome David Salinger. Książka została napisana w 1951 roku.
Głównym tematem książki są problemy młodzieży. Autor przedstawia w powieści najróżniejsze sprawy, między innymi
problemy z samym sobą, kontakty z rówieśnikami, rozterki miłosne, bunt wobec świata. Główny bohater Holden Caufield
jest także narratorem. Słownictwo jest przystępne dla młodzieży. Nie jest to styl literacki, tylko język potoczny,
w którym używane są nawet często wulgaryzmy. Holden nie może odnaleźć się w życiu. Nie radzi sobie ze spotykającymi go problemami.
Treść książki jest wciągająca. Kiedy zaczynamy czytać, chcemy wedzieć, co będzie dalej. Cieszę się że ta książka była lekturą, bo inaczej
bym jej nie poznał. Polecam książkę szczególnie nastolatkom, którzy lubią czytać o osobach w swoim wieku.

 


Książka, którą recenzuję to Romeo i Julia. Napisał ją sławny 
William Szekspir. Reprezentuje dramat. Książka ta jest znana na całym świecie.
Utwór opowiada o dwóch postaciach, czyli Romeo i Julia. Byli w sobie zakochani. Tej miłości nie akceptowali ich rodzice, gdyż rodziny były ze sobą skłócone. Akcja kończy się na tym, że się zbuntowali i popełnili samobójstwo. Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy, gdyż jest tak wzruszająca, iż popłakałby się najtwardszy człowiek z zimnym sercem.


        Harry Potter i Kamień Filozoficzny

      ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jest pierwszą częścią z siedmiotomowego cyklu, napisaną przez Joanne Kathleen Rowling. Bohaterem tej książki jest młody czarodziej Harry Potter. Akcja powieści toczy się w szkole dla czarodziejów w Hogwarcie
      Bohater to syn sławnych czarodziejów - Potterów, którzy zginęli gdy Harry był chłopcem. Po ich śmierci zaopiekowało się nim wujostwo Dursleyów. Harry jest niezwykłym chłopcem, ponieważ posiada moc, która chroni go przed złem. Później chłopiec trafia do szkoły dla czarodziejów. Spotyka tam dwójkę przyjaciół, z którymi przeżywa niesamowite przygody. Uczy się magii. W szkole uchodzi za dobrego ucznia, jest sprytny i odważny, potrafi być dobrym przyjacielem, który nie opuści w potrzebie i poświęci się aby ratować kolegów. 
          Jest to książka dla każdego. Warto ją przeczytać, ponieważ przenosi w świat fantastyczny, trzyma w napięciu i dostarcza wiele emocji i humory 
 
 
                                                                                          Jakub Nijawski   l b

Od jakiegoś czasu zabieram się za przeczytanie którejś książki pani Ewy Barańskiej, mój wybór padł w końcu na Żegnaj, Jaśmino.
Książka od razu mnie wciągnęła, pisana jest fajnym językiem - młodzieżowym, a jednak nie sztucznym, a sama fabuła od początku zapowiada się interesująco. Jaśmina niedawno straciła rodziców i w związku z tym w jej życiu zachodzą spore zmiany - przeprowadza się do dziadków, zmienia szkołę w środku roku szkolnego. Pomimo ciężkich przeżyć nie ma innego wyjścia - musi przystosować się do nowej rzeczywistości. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż w nowej szkole aby być kimś trzeba należeć do klasowej elity... Jaśmina w końcu znajduje na to sposób, jednak jego skutki są dla niej tragiczne. Jaśmina zaczyna bowiem oszukiwać najbliższe osoby, nadwyręża ich zaufanie, wpada w nałóg, a ostatecznie popełnia zbrodnię, której konsekwencji nie uda jej się uniknąć.
Jaśmina jest bohaterką co do której nie można mieć stosunku obojętnego. Początkowo była osobą, która budziła sympatię, może współczucie. Z czasem jednak jej poczynania stawały się coraz to bardziej irytujące dla czytelnika Do pewnego momentu można je było jednak zrozumieć, gdyż ich motywy zostały bardzo dobrze przedstawione przez autorkę. Jaśmina jednak przekracza w końcu granicę tego zrozumienia i nie jest już tą samą sympatyczną osobą, jaką była na początku książki. Pod koniec jednak znów odczuwa się żal i współczucie, jednocześnie czując, że jak najbardziej zasłużyła na to, co ją spotkało. Już sama postać Jaśminy budzi więc sporo sprzecznych emocji, a jej przeżycia opisane w książce dokładają drugie tyle. Nie można się więc nudzić podczas czytania, a kolejne kartki książki ma się za sobą bardzo szybko.
Spodobało mi się też to, że w książce zostało wprowadzonych sporo bohaterów, którzy mają znaczący wpływ na zachowanie Jaśminy. Również to, że fabuła osadzona jest w polskich realiach jest na plus.
A co mi się nie podobało? Czasem niektóre sytuacje były opisywane zbyt krótko, można było dodać coś więcej, a niektóre dialogi wydawały się być trochę wymuszone. Są to jednak tylko drobne wpadki, nie wpływające zbytnio na ogólne wrażenie o książce.
Żegnaj, Jaśmino jest książką, którą naprawdę warto przeczytać. Pokazuje jak szybko można się stoczyć w dół i budzi wiele emocji, od wkurzenia na główną bohaterką, przez współczucie, aż po przerażenie. Bardzo dobra książka, która zachęca do przeczytania innych powieści pani Ewy :). Na pewno niedługo po jakąś sięgnę :)
Martyna Prymas

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30