Ankieta


wyniki
Poleciłbym "Kamienie na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Książka ta opowiada o trójce przyjaciół, : "Zośce","Alku" i "Rudym". W rzeczywistości byli to Tadeusz Zawadzki, Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar.
Aleksander Kamiński opowiada o przeżyciach kolegów oraz wkroczeniu w dorosłe życie codziennym podczas trwania okupacji Niemieckiej w Polsce,w czasie wojny Generalnej Gubernii. O ukrywaniu się, działalności Szarych Szeregów, walce z okupantem Niemieckim oraz jak można w tych trudnych czasach przytoczyć dwa wspaniałe ideały "Braterstwo i Służbę".W książce opisana jest działalność polskiego ruchu oporu, miedzy innymi : gazowanie kin gdzie były wyświetlane filmy niemieckie,dewastowanie wystaw z niemieckim żołnierzami u fotografów,malowanie "Kotwic" i haseł propagandowych w Warszawie oraz nawet wysadzanie pociągów transportujących amunicje i sprzęt wojskowy. W tych trudnych czasach potrafili pogodzić ze sobą porażkę,zniewagę ale nie poddali się i walczyli. Mogli to udowodnić w Akcji pod Arsenałem,gdzie Alek i Zośka odbili swojego kolegę "Rudego" ,który został torturowany i okropnie skatowany przewieziony z więzienia do szpitala. Główni bohaterowie nie przeżyli wojny i zginęli podczas okupacji.
Jest to bardzo dobra książka przedstawiająca życie codzienne młodych ludzi z pokolenia "Kolumbów".Opowieść o dzielnych ludziach, wspaniałych ideach dla ,których mogli oddać życie. Gorąco polecam każdemu kto ma ochotę poznać życie w okupacyjnej Warszawie.

  "7 dni-Eve Ainsworth"

Książka Eve Ainsworth "7 dni" według mnie jest opowieścią, która daje wiele do myślenia. Poruszany jest w niej bardzo delikatny temat szykanowania i poniżania, który dotyka coraz większej liczby nastolatków. Książka napisana jest w formie opowiadania i jest to utwór epiczny. Jedna z głównych bohaterek- Jess- jest szykanowana przez drugą- Kez. Jess jest poniżana ponieważ jest grubsza, a Kez jest jedną z tych osób, które popisują się w środowisku. Historia napisana jest z dwóch punktów widzenia, Jess- jako osoby poniżanej oraz Kez- jako tej szykanującej. Dzięki temu możemy zobaczyć jak czują się obie strony. Ta opowieść bardzo przybliżyła mi ten temat, który dotychczas był mi prawie obcy. Napisana jest bardzo łatwym i młodzieżowym językiem, który szybko trafia do nastolatków. Polecam tę książkę, zarówno tym którzy są szykanowani, tym którzy szykanują, ale również tym którzy nie mają nic wspólnego z tym tematem. Ta historia może nam wiele uświadomić, być może po przeczytaniu jej uświadomimy sobie, że szykanujemy kogoś, może poczujemy to co czuje ta osoba. Pod koniec mojej wypowiedzi chciałabym przypomnieć tylko jedną rzecz. Pamiętajmy, że niektórych słowa bolą bardziej niż czyny.
 
Wiktoria Mizerna Ia

„7 dni’’ Eve Ainsworth

Do szkoły chodzić trzeba. Obowiązek ten dotyczy zarówno tych najmłodszych, sześcioletnich dzieci, jaki i tych zdecydowanie starszych, uczniów gimnazjum i liceum. Szkoła to jednak nie tylko kolejne, mniej lub bardziej zajmujące, przedmioty i zajęcia pozalekcyjne. To także miejsce, w którym spotykamy swoich rówieśników, nawiązujemy nowe znajomości, a często także zawieramy wieloletnie, szczere przyjaźnie. Lecz nie ma klasy, w której nie znajdzie się osoba biedna i skromna, która nie zwraca na siebie uwagi i osoba o bardzo przywódczym charakterze, która jest tą popularną i lubianą. Książka ta opowiada o relacji 2 dziewczyn -Kez- jest tą popularną, dbającą o swój wizerunek i -Jess- to ta skromna i niestety nietolerowana przez Kez i jej przyjaciółki przez swoją tuszę. Opisywane przez autorkę wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni jednego tygodnia. Relację z każdego kolejnego dnia otrzymujemy z punktu widzenia dwóch osób: Jess i Kez. Poznajemy lęki i obawy Jess oraz perfidne intrygi i chamskie docinki Kez. Jednak, poznając bliżej sytuację rodzinną każdej z dziewczyn, czytelnik powoli tworzy portrety bohaterek. Dlaczego Jess nie dba o siebie? Dlaczego jest gruba i nosi stare ubrania? Skąd u Kez tyle agresji? Dlaczego wyładowuje ją na słabszej koleżance? Ta książka idealnie pokazuje problemy dzisiejszej młodzieży, dlatego jest ona warta przeczytania.
Daria Kopeć 1a

Temat: Jaką  książkę polecam rówieśnikom i dlaczego?
 
Polecam rówieśnikom książkę Thomasa Harrisa pt. „Milczenie Owiec”, ponieważ zawarte w niej treści są doskonałym wzorcem dla młodego pokolenia! Dynamiczna akcja oraz ciekawa fabuła z pewnością zainteresują czytelnika, ponadto książka posiada wiele wątków pobocznych. To arcydzieło zostało napisane w dość niezwykły sposób, czytelnik może z pomocą wyobraźni naprawdę wczuć się klimat książki. Głównym wątkiem w ten książkę jest sprawa Bufflao Billa – mordercy, który pozbawia swoje ofiary skóry – którą próbuje rozwiązać praktykująca Agentha FBI, Clarice Starlight. Serdecznie polecam tę książkę i pozdrawiam.
 
Maria Byczkowska IA

          Recenzja książki ,,Buszujący w zbożu’’ Jerome David Salinger 
  
  W mojej pracy napiszę recenzję na temat książki ,,Buszujący w zbożu’’
  Sięgnąłem po tę książkę ponieważ była to nasza lektura w szkole, lecz nie dla tego wybrałem akurat tą książkę. Na początku miała być to powieść przeznaczona dla osób dorosłych lecz potem po książkę zaczęły sięgać młodsze dzieci. Powieść ta ma charakter swobodnej relacji głównego bohatera o ,,niespotykanej przygodzie’’. Książka ma charakter retrospekcji ponieważ bohater jaki i narrator mówi o wydarzeniach które wydarzyły się kilka miesięcy temu. Główny bohater ma na imię Holden Caulfield i ma siedemnaście lat. Ma dość sceptyczne nastawienie do świata jak i ludzi. Natomiast narracja utrzymana jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie przeszłym.    
Na początku akcja rozgrywa się jeszcze w szkole potem dochodzi do sytuacji gdzie nastolatek zostaje wydalony ze szkoły. Głównym motywem jest wędrówka głównego bohatera po Nowym Yorku. Najbardziej w tej książce podobała mi się ogólna fabuła i cała historia głównego bohatera.
Jestem trochę zaskoczony co autor miał na myśli tworząc tak wulgarnego bohatera ale trochę mi się to spodobało, ponieważ jak każdy człowiek on miał prawo wszystko wyrazić wprost. Zmienił bym w tej książce to że bohater nie zmieniał by tak wiele razy szkół tylko był w jednej i żeby akcja rozgrywała się w jednym miejscu. 
    Książkę tą polecam każdemu nastolatkowi który ma dość sceptycznie nastawiony do życia jak i do nauki czyli głównie do szkoły. Odradzam każdemu który po paru zdaniach przeczytania książki nie zrozumie bohatera, bo wtedy też nie zrozumie idei całej książki. Jest to pierwsza książka która mi się bardzo spodobała, myślę że sam zachęcę się do przeczytania większej ilości książek wydanych od tego autora 

Piotr Kuryś

 Moim zdaniem książką, która zasługuje na uwagę jest "Ten obcy" Ireny Jurgielewiczowej.  Książka opowiada o nastoletnim chłopaku, który uciekł domu. Chłopcu pomaga czwórka przyjaciół. Przyjaciele pomogli nastoletniemu Zenkowi powrócić do domu. Książkę te uważam za bardzo ciekawą i wartą przeczytania, ponieważ opowiada o przyjaźni oraz niezwykłych przygodach paczki przyjaciół, które przeżywają razem z starszym Zenkiem. "Ten obcy" jest jedną z moich ulubionych książek i uważam, że każdy powinien ją przeczytać.


Angelika Stanisławska

Autor: Fiona E. Higgins
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Czy słyszeliście o książce wszech czasów?
Tak  jest nią czarna księga sekretów.
Kiedy Ludlow Fitch dociera do położonej w górach wioski Pagus Parvus, jest posiniaczony i poobijany. Okrucieństwo jego rodziców przeszło wszelkie granice i chłopcu nie pozostało nic innego jak ucieczka. Trafia pod opiekę Joe Zabbidou - właściciela lombardu, w którym można zastawić nie tylko biżuterię, zegarki czy buty. Głównym towarem interesującym Zabbidou są ludzkie tajemnice. Czy Ludlow nadaje się na asystenta swojego opiekuna?
Tego się dowiecie jak przeczytacie tą książkę.


       Jestem Altruistą czy Nieustraszonym?
,,Niezgodna Veronica Roth
 
,,Niezgodna to tytuł jednej z najbardziej popularnych książek dla młodzieży,  z gatunku fantasty, napisana przez amerykańską pisarkę - Veronicę Roth. Debiutanckie dzieło zalicza się gatunkowo do epiki.
 
Akcja w ,,Niezgodnej odgrywa się w antyutopijnym Chicago, gdzie ludzie są podzieleni na pięć grup: Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (szczerość) i Serdeczność (dobroć i pokojowe nastawienie). 
Główna bohaterka - Beatrice Prior staje przed wyborem, który zmienia jej życie. Tris przechodzi brutalne szkolenie, zmierza się z lękami i trudnymi wyborami. Czy w innym społeczeństwie jest miejsce na miłość? Nawet w obliczu śmierci? Czy wojna między frakcjami doprowadza do rozłamu społeczeństwa?
 
,,Niezgodną polecam każdej osobie, która lubi dreszczyk emocji, nieoczekiwane zwroty akcji, miłość i wojnę, łzy i śmiech oraz szukanie własnej drogi. Ta książka zawiera wszystkie te elementy. Jest bogata w słowa, posiada morał oraz zachęca czytelników do przeczytania kolejnych części. 
 
Z poważaniem
Dominik Przybył
 

Julia Fiksa
 
NIEZGODNA -Veronica Roth
Bliżej nieokreślona przyszłość. Społeczeństwo, powstałe na ruinach dawnego Chicago, podzieliło się na 5 frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność. Zadaniem frakcji jest kultywowanie u ludzi ich pozytywnych cech, zaś eliminowanie tych, które mogą stać się przyczyną wojen.
W takim świecie przyszło żyć Beatrice, 16-letniej nastolatce, która za chwilę stanie się dorosła i przystąpi do testu przynależności, który zdefiniuje jej predyspozycje do konkretnej frakcji. Wyniki testu nie są wiążące i nie pozbawiają nikogo możliwości wyboru. Dlatego też Beatrice, pomimo tego, iż wywodzi się z Altruizmu, decyduje się na wstąpienie do Nieustraszonych. Czy dziewczyna odnajdzie się w nowym środowisku i czy skrywany przez nią sekret nie przysporzy jej poważnych kłopotów?
Warto przeczytać tą książkę, ponieważ jest bardzo ciekawa i wciągająca.

Ostatnio przeczytałem książkę Aleksandra Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec. Opowiada ona o losach młodych ludzi, w których spokojne życie wkracza wojna. Alek, Zośka i Rudy oraz ich koledzy biorą udział w walce z okupantem. Książka ta jest hołdem złożonym przez autora harcerzom i wszystkim tym, którzy oddali swe życie w walce o wolność. Wydana jeszcze w czasie wojny powieść napisana została także ku pokrzepieniu serc walczących.Kamienie na szaniec to książka oparta na faktach. Opisuje autentyczne wydarzenia i postacie, podaje dokładne daty i prawdziwe nazwy miast i ulic. Autor ukazuje też okrucieństwo wojny: okupacje, rozstrzeliwania, łapanki, brutalne przesłuchania, walka Polaków z hitlerowcami. Właśnie walka jest głównym motywem tej książki. Nie tylko sabotaż, potyczki z niemieckimi żołnierzami, ale także walka ze słabościami, przełamywanie lęku i oporów. Na stronach książki obserwujemy trudne i przyspieszone dojrzewanie wojennego pokolenia i rodzenie się patriotyzmu, odpowiedzialności za siebie i za rówieśników. Rudy, Zośka i Alek, trzech najważniejszych bohaterów Kamieni na szaniec, pochodzili z tradycyjnych rodzin, uczęszczali do renomowanego liceum im. Stefana Batorego, byli harcerzami i to miało ogromny wpływ na ich cech charakteru. Ci odważni, ambitni i nieugięci chłopcy zginęli za Polskę, gdyż dla nich najważniejszymi wartościami były: Bóg, honor i Ojczyzna .Książka ta napisana jest bardzo ciekawie łatwo się ją czyta ponieważ napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Napisana została na wzór harcerskiej opowieści przywołuje na myśl drużynowego, który przy  jest wieczornym ognisku i opowiada harcerzom ciekawe historie

Jan Pacholczyk


Ostatnio przeczytałam książkę pt. Mały Książe bardzo mnie zaciekawiła i chciałabym wam ja polecić. 
Pierwszym powodem, dla którego uważam książkę za godną poświęcenia uwagi, jest jej ciekawa fabuła. Utwór ten dotyczy życia i przygód małego chłopca z planety B-612, który poszukuje w świecie przyjaciela. .Mały Książę to poetycka opowieść o tęsknocie za lepszym światem. Jej autor s zauważa, że tylko dzieci są szczęśliwe, bo ufnie patrzą na świat. Wierzą w świetlaną przyszłość. Tymczasem świat dorosłych okazuje się niedoskonały i tylko niewielu ludzi stara się go zmienić. Znajdziecie w niej wiele ciekawych i pouczajacych historii oraz przeżyć Małego Księcia ,który bardzo chciał znaleść przyjaciół. Wędrował po 7 planetach poznając przy tym prace ludzi, których tam opwiedził.Książka opowiada o poświęceniu .Książka Mały Książe jest wyjątkową lekturą, po którą warto sięgnąć. Oprócz ciekawej akcji opowiada o przyjaźni i miłości podkreśla jakie są wartości przyjaźni.
 
Klaudia Wolniewicz

Zuzanna Mazurek
Temat: Jaką książkę polecam moim rówieśnikom i dlaczego?
 
Polecam książkę „Bastion” Stephena Kinga. Sięgnęłam po nią, ponieważ zaciekawiła mnie okładka i opis. Jest to najdłuższa, ale i według ocen krytyków najlepsza powieść tego autora. Pojawia się w niej postać występująca w innych jego dziełach – „Oczach smoka” oraz „Mrocznej Wieży”.
Historia utrzymana w klimatach postapokaliptycznych. Straszna wizja zniszczonego, opustoszałego świata. Wszystko spowodowane jest użyciem nowoczesnej broni biologicznej. Zagłada przyszła cicho i niespodziewanie. Bez gwałtownych wybuchów czy ataków, bez zapowiedzi. Zaczęło się od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, zaraził kogoś innego. Ktoś umarł i nie wiadomo właściwie, w którym momencie Ziemia stała się masowym grobem. Ci, którzy cudem uchronili się przed śmiercią, nie mogą odnaleźć się w nowym, wyniszczonym świecie. Zaczynają w snach miewać wizje, które wskazują im drogę, zwiastują przybycie wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi wybrać, którą chce podążać ścieżką i trzymać się jej. Formują się dwa obozy, które chcą zniszczyć siebie nawzajem. W ludziach budzą się najbardziej prymitywne instynkty, lecz są jeszcze tacy, którzy wierzą w miłość i przyjaźń.
Uważam, że fabuła książki może „wciągnąć” osoby zainteresowane tymi tematami, a jak już zaczyta się w lekturze, to ciężko przerwać.

Dominik Przybył


Kolejne igrzyska będą trudniejsze...
,,Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia" Suzanne Collins

,,Igrzyska Śmieci: W pierścieniu ognia" to druga część bestselleru o tym samym tytule. Igrzyska zaliczane są gatunkowo do epiki. 

W pierwszej części, Katniss Everdeen i Peeta Mellark jako pierwsza para wygrywają Głodowe Igrzyska. Po ciężkich przeżyciach na Arenie wracają do rodzinnego dystryktu. Gdy byli uczestnicy myślą, że wszystko wróci do normy, nagle następuje nieoczekiwany zwrot akcji. 
Kapitol oczekuje zemsty za wywołany bunt przez Katniss, dlatego w jubileuszowe 75. Głodowe Igrzyska wszyscy dotychczasowi zwycięzcy będą musieli rywalizować na śmierć i życie między sobą. To oznacza, że Katniss znów będzie musiała się zmierzyć z demonami z przeszłości. 
Czy sojusz pomoże Katniss uratować osobę, na której jej naprawdę zależy? Czy na Arenie ludzie będą nadal kierować się ludzkimi uczuciami i emocjami? Czy legendarny 13 dystrykt istnieje naprawdę? 
Polecam tą książkę, ponieważ porusza one poważne problemy. W dzisiejszym świecie mało jest w nas dobroci, dlatego czy w sytuacjach kryzysowych będziemy się nadal kierować pozytywnymi emocjami? Akcja w książce jest szybka, zawiera pełną paletę emocji i uczy nas, żeby stawać w obronie tego, co słuszne.Stary i znany, ale niekompletny świat czy nowy i przerażający świat przyszłości?
,,Seria Niezgodna: Wierna Veronica Roth

W ostatniej części trylogii autorka zabiera nas do nowego świata. Teraz poznamy zakończenie jednej z najlepszych trylogii w dziejach literatury fantastycznej.
Po nieciekawych wydarzeniach, świat Tris poległ. Wie, że musi się jak najszybciej ewakuować z Chicago. System frakcyjny oraz niebezpieczna przywódczyni zginęły. Ale stare zostało zamienione na nowe... Gorsze... Tris i Tobias opuszczają Chicago i udają się do miasta za murem. Nowy świat na początku wyda im się lepszy, spokojniejszy... Lecz intrygi, nowa technologia i tajemnice zmienią ich stosunek wobec nowego świata. 
Jeszcze raz Tris będzie musiała wybrać między miłością i poświęceniem. I przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi... 

W ,,Wiernej dzieje się bardzo dużo. Jest to bardzo wciągająca opowieść. Czytając rozdział, chce się być już dalej, a przerwy stają się męczarniami. Akcja jest szybka, poznajemy nowych bohaterów i nowy, nieznany świat. Poznamy również zakończenie trylogii, którego nie spodziewał się nikt...

JEDEN WYBÓR POKAŻE, KIM JESTEŚ

 


 

Książka, którą chcę polecić, nosi tytuł Próba żelaza. Autorkami są Holly Black i Cassandra Clare. Jest to pierwsza część serii MAGISTERIUM. Ogień chce płonąć, woda chce płynąć, powietrze chce się unosić, ziemia chce wiązać, chaos chce pożerać. Te pięć haseł opisuje taką samą ilość żywiołów. Historia pełna magii, zwrotów akcji i nieprzewidywalnych zdarzeń. Treść przyciąga do siebie wartką akcją i ciekawymi opisami. 
Wszystko może się zdarzyć. Cel jest jeden: musisz zdać Próbę Żelaza. Większość dzieciaków zrobiłaby wszystko, żeby to zrobić. Wyjątkiem jest Callum Hunt. On chce oblać. Ojciec całe życie ostrzegał go, aby trzymał się od magii z daleka. Mimo wszelkich prób Call zdał. Czeka go wiele przeciwności losu. Wiele razy będzie musiał podejmować ważne decyzje. 
Próba Żelaza to dopiero początek. Najważniejsza próba miała dopiero nadejść.
                                             Natalia Świętek Ia
 

 

Niwedawno miałem okazję przeczytać powiesć Doroty Terakowskiej pt.  Poczwarka. Autorka jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek, za swoje książki otrzymała wiele prestiżowych nagród. Poczwarka jako niezwykle poruszające dzieło udowadnia kunszt literacki Terakowskiej. 
W powieści autorka przedstawia historię Adama i Ewy małżeństwa, które ma idealnie ułożony bizneslan na życie. Oboje zdążyli już zrealizować zawodowo, objąć znaczące sanowiska, zbudować piękny dom, który uzupełnia ich doskonały świat. W wieku 35-37 lat zdali sobie sprawę, że do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka. Dziecko przed narodzinami miało już zaplanowane życie. Miało być połączeniem  obojga rodziców .Wyczekanym darem dopełniającym nieskazitelną koncepcję .Stało się jednak inaczej -urodziła się Myszka, dziewczynka z Zespołem Downa     
              W tym momencie świat Adama i Ewy legł w gruzach. Początkowo oboje decydują się na oddanie chorego dziecka do ośrodka ,lecz niespodziewanie Ewa zmienia decyzję i postanawia je wychować. Decyzja ta jest powodem rozpadu ich cudownego planu. Matka wyłącznie zajmuje się Myszką-poświęca jej się bezgranicznie ,zapominając o sobie i swoich potrzebach. ojciec natomiast żyje tylko pracą ,a sam widok dziewczynki  wzbudza w nim wstręt i obrzydzenie. Okazuje się jednak, że mimo swojej ułomności Myszka jest dzieckiem wyjątkowym -łączy ją niezwykła więź z Bogiem.     
               Książka wzrusza czytelnika dzięki wspaniałym opisom uczuć bohaterów. Silnie wpływa na czytelnika, który obcuje z trzema różnymi światami : kochającej matki, upośledzonego dziecka i zagubionego ojca . Dodatkowo niezwykłość powieści nadaje symbolika , którą Terakowska  często stosuje    
              Poczwarka to lektura zmuszająca czytelnika do przemyśleń. Pozwala spojrzeć na chorobę z innej perspektywy i zrozumieć  zachowania ludzi cierpiących. Terakowska w ten sposób uczy nas tolerancji.  
               Choć książka  dotyczy trudnej tematyki, czytelnik nie może się od nie oderwać . Do ostatniej strony czytamy ją z zapartym tchem.  
                Autorka stanęła przed bardzo poważnym wyzwaniem , jakim jest opisanie  w powieści  życia dziecka z mongolizmem .  Podołała mu jednak znakomicie  . Stworzyła lekturę dotyczącą  sfery zarówno emocjonalnej jak i duchowej czytelnika .  
                  Poczwarka  to dla mnie książka  o ogromnej wartości ,bowiem wzbudza uczucia i skłania do refleksji .Czytając ją , losy Myszki nie są na obojętne. Postawę taką przenosimy także do świata rzeczywistego . Zupełnie inaczej postrzegamy ludzi z syndromem Downa . Pokonujemy, choć w małym stopniu barierę , jaka dzieli świat sprawnych i chorych ludzi.
Janusz Szefer
 
Autorem książki pt: Romeo i Julia jest William Szekspir-bardzo  
znany angielski poeta.
      Jest to jeden z najlepiej znanych dramatów jaki napisał, a główni bohaterowie to najbardziej znana w literaturze para kochanków. 
Moim zdaniem warto zapoznać się z tym utworem , ponieważ budzi refleksje na temat kruchości i szczęścia. Dramat ten jest jednym z najpiękniejszych, opowiadających o wielkiej miłości dwojga ludzi, ponieważ miłość która połączyła Romea i Julie to uczucie niezwykłe . 
Jest to dzieło zaliczane do klasyki literatury światowej. Dramat ten pomimo upływu wielu lat jest nadal dziełem aktualnym .Dzieje nieszczęśliwego uczucia dwojga młodych ludzi ,są powtarzane oraz interpretowane w innych sztukach i filmach. Dramat ten jest dziełem zapisującym się w pamięci człowieka. Uważam , że  ten utwór wzbudza u czytającego wiele emocji . Czytając go zamieniamy się w jego bohaterów. Odczuwamy radość kiedy oni są szczęśliwi a cierpimy wtedy kiedy oni cierpią .Czytając trudno zaakceptować to w jaki sposób zakończyła się ta historia. Książka ta uczy nas kochania do innej osoby oraz przedstawia stare czsy.
       Utwór ten polecam wszystkim nie zwracając uwagi na wiek , ale szczególnie nastolatką.
Janusz Szefer
 

,,Buszujący w zbożu

 
Jedną z książek którą polecam moim rówieśnikom jest to ,,Buszujący w zbożu z języka angielskiego ,,The Catcher in the Rye .Książka została napisana przez pisarza Jerome David Salinger w dniu 16 lipca 1951 roku, lecz w Polsce została wydana w 1961 przez wydawnictwo Iskry .Jest przetłumaczona przez Marię Skibniewską .W tej książce można powiedzieć ,że nasz główny bohater wraca do wspomnień czyli tak zwanej retrospekcji .Książka ta opowiada nam o wielu problemach głównego bohatera ,którym jest 16-letni Holden Caufield między innymi :kłopoty ze szkołą, niezbyt dobre stosunki z rówieśnikami oraz problemy w wieku dojrzewania .Mówi o swojej kilkudniowej ucieczce ze szkoły i włóczeniu się .Głównym tematem tej o to powieści jest bunt , przeciwko zasadą i stylu życia chłopaka ,który nadali mu go jego rodzice. Holden jest stanowczym chłopcem uważa siebie za lepszego od innych .W stosunku do swoich niektórych kolegów jest prawdę nie miły, ale przy kobietach potrafi zachować się naprawdę dostojnie i wyrafinowanie. Książka napisana jest prostym językiem ,ale trzeba przyznać ,że w powieści występuję dużo przekleństw tylko dlatego aby podkreślić myśli i spontaniczność Holdena. Warto sięgnąć po tą książkę bynajmniej po to aby zrozumieć co to jest dorosłość.
Natalia Wojciechowska 1a

,,Czy jestem w stanie wygrać igrzyska?
       
       Dla wszystkich fanów akcji serdecznie polecam książkę Suzanne Collinst pt. ,, Igrzyska Śmierci. Jest to pierwsza z trzech części , zaliczanych do gatunków epiki przygód szesnastoletniej Katniss Everdeen. Po śmierci ukochanego ojca dziewczyna staje się ,,głową rodziny i musi troszczyć się o zdrowie najbliższych . Nastolatka wraz z schorowaną matką i młodszą siostrą mieszkają w dwunastym dystrykcie . Przeżywa tam wiele mrożących krew w żyłach przygód.  Owa trylogia to prawdziwy bestseller półek całego świata. W 2012 roku wyszła światowa premiera tego filmu. Na półkach pojawiły się następne części tego fantastycznego opowiadania. Aktualnie do kin jak i do księgarni weszły wszystkie części tej epiki.  Jeśli chcecie poznać dalsze losy Katniss zachęcam do sięgnięcia po tę interesującą książkę ,ponieważ urzekła ona wiele nastolatków. Na mnie zrobiła bardzo duże wrażenie.
Weronika Kupczyk
 
 
Dzień Dobry, wysyłam Recenzje. 

  ,,Felix, Net i Nika 
 
Autorem książki jest Rafał Kosik. Polski pisarz science-fiction Wydano już 14 części tej fascynującej opowieści a ja proponuję część ósmą Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn.
   Jest to kolejna cześć przygód trójki warszawskich gimnazjalistów.W Instytucie Badań Nadzwyczajnych naukowcy bacznie przyglądają się jednemu z robotów, a mianowicie Konpopozowi, co jest skrótem od Konserwatora Powierzchni Poziomych. Robot będący sztuczną inteligencją zaczyna odzyskiwać własną osobowość, co bardzo niepokoi naukowców, którzy do tej sprawy postanawiają zatrudnić paczkę przyjaciół.
Konpopoz jest robotem sprzątającym, niezwykle dla ludzi niemiłym. Całe życie wierzył, że jego imię pochodzi od greckiego wojownika, niestety dawno temu Felix, Net i Nika uświadomili mu, że w rzeczywistości jest to skrót od Konserwatora powierzchni poziomych. Teraz jednak to właśnie Konpopoz staje się bohaterem iście filozoficznej afery! Buntuje się bowiem przeciw wgranym oprogramowaniom i zaczyna żyć według swoich zasad. A ponieważ to nie pierwsza taka sytuacja , grozi mu zniszczenie. Jedyna nadzieja w Felixie, Necie i Nice, którzy mają już wprawę w uczeniu innych inteligentnych istot.
Dowiadujemy się o szkolnych problemach bohaterów. Nika traci stypendium i jest zmuszona podjąć prawdziwą pracę, by móc się uczyć, nagle odwiedzą ją krewna i jest przez to dużo kłopotów.Felix w końcu znajduje sobie dziewczynę, a dyrektor szkoły magister inżynier Juliusz Stokrotka wpada na pomysł wymuszenia spontanicznych inicjatyw uczniowskich .Cześć ósma to dużo humoru, sporo mądrości, wiele naukowych historii. Poza tym wspomnieć należy także o nowych postaciach, powiększeniu się stałego grona o pewną osobę z poprzedniej odsłony przygód, a także np. dowiemy się kto jest winny katastrofy w Czarnobylu - to powinno zaskoczyć wszystkich. Po prostu super!
Bunt Maszyn to powieść, która warto poznać. To przykład rozrywki dla każdego.
Łukasz Weiss

Moim współrówieśnikom poleciła bym książkę J.R.R Tolkiena pt.  Hobbit  . W książce jest wiele wspaniałych przygód małego hobbita o imieniu Bilbo Baggins , które wręcz zapierają wdech w piersiach . Od spokojnej wsi Shire po Mroczną puszcze i góry Mgliste ten biedny mężczyzna napotyka na swojej ścieżce wiele innych stworzeń , które są dobre jak i złe . Przeczytajcie jak ze spokojnego hobbita, dla którego jedyną przygodą był spacer po wsi , zmienił się w odważnego i pragnącego jeszcze więcej przygód wojownika , który nie dość , że pokonał gobliny , wargi, trole , pająki i inne stworzenia to odnalazł jedyny pierścień. Pierścień ów gra później wielką rolę w następnych powieściach Tolkiena . Jest to bo wiem pierścień Saurona dzięki któremu zwykły człowiek może jedynie stać się nie widzialnym a jego prawowity pan może posiąść siłę o jakiej nikt nie mógłby sobie wyobrazić. Polecam tę książkę każdemu kto uwielbia poczuć dreszcz emocji i lubi stworzenia fikcyjne takie jak : Elfy , Smoki , krasnoludy i inne istoty ze świata fantasy . Według mnie to najlepsza powieść fantasty jaką kiedykolwiek czytałam. 
Marysia Madura

Julia Cywińska
W najbliższym czasie z przeczytanych książek najbardziej do gustu przypadła mi książka Williama Szekspira Romeo i Julia
 
Akcja toczy się w pięknej Weronie. Gdy pierwszy raz spotykają się na balu u Capuletów zakochują się od pierwszego wejrzenia. Cała książka ukazuje miłość zakochanej pary. Jest to jeden z trzech gatunków literackich - dramat
 
Romeo i Julia jest piękną książką polecam ją każdemu, który lubi miłosne historie. Uważam, że ich uczucie jest wzorem prawdziwej miłości, którą rzadkością jest spotkać w dzisiejszych czasach.

 

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30